Справа Януковича: процесуальні формальності та піар Генпрокуратури

Генпрокуратура наполягає на найсуворішому покаранні для екс-президента Януковича: вона просить довічного ув’язнення.

Юристи «Публічного аудиту» нагадують, як розпочався розгляд справи.

 4 травня Оболонський районний суд Києва почав розглядати справу за обвинуваченням колишнього президента України в державній зраді.

Суд частково задовольнив клопотання сторони захисту: постановив надати можливість для участі Януковича в суді – з огляду на статтю 6 Конвенції про права людини та основоположні свободи, а також практику Європейського суду в подібних справах. Тому суд визнав за необхідне надати захисту додаткові можливості для участі обвинуваченого Януковича в підготовчому судовому засіданні в режимі відеоконференції. Була оголошена перерва до 18 травня, засідання відбудеться о 10:00.

Генпрокуратура також вже встигла підрахувати, що під час «владарювання Віктора Януковича було вкрадено близько $ 40 млрд. За 2,5 року вони вкрали приблизно один державний бюджет України», – розповів журналістам заступник генерального прокурора Євген Єнін.


 Справа щодо звинувачення Януковича розглядається колегією з трьох суддів. Один із суддів добровільно подав у відставку – йому знайшли заміну. Можливо, цей суддя згадав про долю інших суддів, яким довелося вести гучні політичні справи – Кірєєва, Царевича, Чауса – і він таким чином вирішив відвернути своє можливе судове переслідування.

Він звертає увагу також на ще один нюанс: сторона звинувачення категорично впевнена в зібраних доказах та результатах слідства. Це не може не наштовхувати на думку, що обвинувальний вирок вже написаний і перенесення засідання для допиту Януковича – це чисте дотримання процесуальних формальностей, або ж представникам прокуратури надається чергова можливість зіграти на публіку і провести піар-акцію з гучними заявами.


 Санкція статті, інкримінованої Януковичу (110 ч. 3 КК України – умисні дії, вчинені з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, представниками влади, за попередньою змовою групою осіб, які привели до тяжких наслідків), передбачає покарання аж до довічного позбавлення волі. Така міра покарання застосовується тільки у випадках, якщо суд не вважає за можливе застосовувати позбавлення волі на певний строк.


 Звинувачується Янукович через ч. 5 ст. 27 КК України як співучасник злочину, його роль – пособник (людина, яка порадами, вказівками, наданням засобів чи знарядь або усуненням перешкод сприяла вчиненню злочину іншими співучасниками). Тому цікаво, як саме суд визначить ступінь участі екс-президента при скоєнні злочину іншими співучасниками.

У цілому говорити про винесення рішення і покарання поки рано, адже процес тільки на початку розгляду – попереду довгий шлях допиту свідків, вивчення інших доказів. Цікаво, які деталі розсекретить сам екс-президент, адже на досудовому розслідуванні він чітко дав зрозуміти: йому є, що розповісти.