США прийняли резолюцію проти «Північного потоку–2»

Нижня палата Конгресу США у вівторок, 11 грудня, прийняла двопартійну резолюцію, в якій засуджується будівництво газопроводу «Північний потік–2», повідомляє посольство України в США у  Facebook.
У Конгресі закликали уряди європейських країн відмовитися від будівництва, а президента США Дональда Трампа ввести додаткові санкції проти РФ.
Так, у резолюції йдеться про те, що «Північний потік–2» є «кроком назад для європейської енергетичної безпеки та інтересів США».
Резолюція присвячена критиці російського проекту, який є «істотним кроком назад з точки зору європейської енергобезпеки та інтересів США». Крім того, надано рекомендації Дональду Трампу, аби той зробив усе можливе «для підтримки європейської енергобезпеки шляхом диверсифікації для зниження залежності ЄС від РФ». Помічник держсекретаря США з питань використання енергетичних ресурсів Френсіс Феннон заявив до голосування, що Америка виступає проти «Північного потоку – 2», а також закликає всі сторони вийти з цього проекту. За його словами, «Північний потік–2» і розширений «Турецький потік» – не комерційні проекти, а політичні інструменти. Втім, треба зазначити, резолюція має рекомендаційний характер, і європейські інституції не зобов’язані її виконувати.
При цьому, якщо проаналізувати динаміку поставок ресурсів із РФ до ЄС, то комерційна складова все ж є, і суттєва. Так, за даними міжнародного консалтингового агентства ICIS, частка російського скрапленого природного газу на європейському ринку в листопаді 2018 року становила 17 % від усіх поставок СПГ. Вона стала другою після Катару (на нього припадає 25 % ринку ЄС) країною за обсягами експорту СПГ до Європи. США ж на сьогодні перебувають на п’ятому місці з часткою у 8 %, поступаючись ще й Алжиру (15 %), і Нігерії (11 %). Зрозуміло, що Вашингтон такий розподіл не влаштовує.
Офіційною підставою для прийняття документа саме тепер став інцидент у Керчі – на переконання Держдепу, «чим більше газу поставляється в Європу в обхід України, то менше стає стримування російської військової агресії».
Як розвиватимуться події далі, спрогнозувати складно. Втім, очевидно те, що Вашингтон не залишить спроб перешкодити будівництву газопроводу «Північний потік – 2», разом з тим, і Німеччина з Францією стоятимуть на своєму, адже в проект уже інвестовано мільярди євро. Так, на минулому тижні лідер правлячої в країні партії ХДС Аннегрет Крамп-Карренбауер (має всі шанси стати наступним канцлером Німеччини) прямо вказала: ситуація в Азові – не привід для перегляду економічного проекту «Північний потік–2», тому ФРН і відреагувала на ситуацію в Азовському морі звичним механізмом, обмежившись санкціями.