Субсидія по-новому: 20 % за комунальні послуги замість 15 %

Сім'ї, які отримують субсидію, платитимуть за комунальні послуги 20 % замість 15 %, як це було раніше. Таке рішення ухвалив Кабмін. Про це сказано в Постанові Кабміну № 878, опублікованій у вівторок, 22 жовтня.

Зміни внесено до Постанови Кабміну № 1156 від 27 липня 1998 року, якою встановлено розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг і придбання побутового палива при наданні житлової субсидії.

Із травня 2020 року цей платіж розраховуватиметься з урахуванням базової норми плати за послуги в 20 % середньомісячного сукупного доходу домогосподарства, а не 15 %, як тепер.
10 жовтня 2019 року президент України Володимир Зеленський під час прес-марафону заявив, що «відсоток від доходу сім’ї на оплату комуналки повинен зменшитися, і це ми гарантуємо людям, це питання я ставлю Уряду, і прем’єр-міністр зі мною згоден». Власне, ця інформація від самого початку була нездійсненною, бо тарифи на деякі послуги вже збільшили на 30 %, з Нового року вартість газу та опалення піде далі вгору, при цьому бюджет субсидій, передбачений на 2020 рік, не тільки не дозволяє зменшити відсоток обов’язкового платежу для субсидіантів, а й навіть утримувати його на теперішньому рівні, – про це в аналітиці «Публічного аудиту».
За офіційними даними Міністерства соціальної політики України, в опалювальному сезоні 2018–2019 рр. фактичний середній відсоток від доходу на оплату ЖК-послуг у родин, що отримували субсидію, становив 9,78 %.

При цьому менше 20 % від доходу сплачували понад 95 % всіх учасників програми житлово-комунальних субсидій.

«Тому урядове нововведення стосуватиметься майже всіх отримувачів субсидій: частину повністю позбавлять права на субсидію, а для решти зменшиться розмір субсидії та збільшиться обсяг обов’язкового платежу», – коментує провідний аналітик «Публічного аудиту» Тарас Галайда.

За його словами, люди, які не отримують субсидію, зіткнулися ще з гіршою ситуацією: фактичний показник співвідношення доходу до розміру зимової платіжки для тих, хто працює, становить понад 40 %, а в українських пенсіонерів (які з різних причин не мають субсидію) він становить від 45 % до 275 % місячного доходу.