Суд позбавив повноважень Главу і заступника Вищої кваліфікаційної комісії суддів

Окружний адміністративний суд Києва визнав відсутність повноважень членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України за Сергієм Козьяковим і Станіславом Щоткою. Про це повідомляє прес-служба органу правосуддя.

В офіційному повідомленні наголошується, що Козьякову і Щотці заборонено виконувати повноваження членів комісії. Рішення схвалене за позовом Сергія Остапця та Олександра Кротюка, яких повернули до складу ВККС.
«Публічний аудит» коментує, що стало підставою для прийняття Окружним адміністративним судом міста Києва таких рішень.
Відповідно до ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» Вища кваліфікаційна комісія суддів України (далі – ВККС) відповідає за проходження суддями кар’єри, у тому числі :
  • веде облік даних про кількість посад суддів у судах загальної юрисдикції, у тому числі вакантних;
  • проводить добір кандидатів для призначення на посаду судді вперше, у тому числі організовує проведення щодо них спеціальної перевірки відповідно до закону та приймає кваліфікаційний іспит;
  • вносить до Вищої ради правосуддя рекомендацію про призначення кандидата на посаду судді;
  • вносить рекомендацію про переведення судді відповідно до цього Закону, крім переведення як дисциплінарної санкції;
  • визначає потреби в державному замовленні на професійну підготовку кандидатів на посаду судді в Національній школі суддів України;
  • затверджує форму і зміст заяви про участь у доборі кандидатів на посаду судді, анкети кандидата на посаду судді, порядок складення відбіркового іспиту та методику оцінювання його результатів, порядок проходження спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді, порядок складення кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів, положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, порядок формування і ведення суддівського досьє (досьє кандидата на посаду судді) та інші процедури виконання Комісією її функцій;
  • проводить кваліфікаційне оцінювання;
  • забезпечує ведення суддівського досьє, досьє кандидата на посаду судді.
За повідомленням прес-служби Окружного адміністративного суду міста Києва, за результатами розгляду заяви про забезпечення позову від Сергія Остапця прийнято рішення її задовольнити шляхом встановлення:
  • заборони Сергію Козьякову (Голова комісії) виконувати повноваження члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
  • обов’язку Голови ВККС, або іншого члена ВККС, який виконує обов’язки Голови ВККС, негайно прийняти розпорядчий акт (наказ або розпорядження) щодо включення (зарахування) Сергія Остапця до складу (штату) ВККС як члена ВККС, призначеного на підставі наказу Голови Державної судової адміністрації України «Про члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України» № 156/к від 06 травня 2019 року у зв’язку з припиненням повноважень члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Станіслава Щотки».
Підставою для прийняття Окружним адміністративним судом міста Києва таких рішень було, у тому числі, встановлення судом обставин завершення визначеного законом строку повноважень Сергія Козьякова та Станіслава Щотки як членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Ухвали суду про забезпечення позову підлягають негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від оскарження.
В Окружному адмінсуді Києва також слухається позов Станіслава Щотки, але 14 травня (повідомлення прес-служби Окружного адмінсуду), йому відмовили в задоволенні заяви про забезпечення позову щодо скасування вищезазначеного наказу Державної судової адміністрації України про призначення Сергія Остапця членом ВККСУ.
Сергія Козьякова та Станіслава Щотку ЗМІ пов’язують із Порошенком – мовляв, вони були його ставлениками. На сайті ВККС оприлюднено заяву, що з рішенням суду про фактичне відсторонення від посади Голови комісії Сергія Козьякова не згодні, оскільки є інші рішення суддів в інших справах, де суди підтвердили строки повноважень Сергія Козьякова та Станіслава Щотки. Можна припустити, що зазначені судові баталії за право отримати контроль над ВККС є продовженням розбірок судової системи з Президентом, що йде з посади. Спочатку в КСУ, тепер у ВККС (через адміністративний суд) знімаються люди, поставлені Порошенком та його оточенням. Судді, відчувши захід одного політичного режиму, вирішили показати певну самостійність новообраному президенту, поки він не встановив свій контроль над ними.