Судді Конституційного суду розглянуть питання про звільнення його Голови Шевчука

Очільник Конституційного суду Станіслав Шевчук може втратити посаду не лише Голови, але й судді КСУ.

Сьогодні його колеги мають розглянути відповідний висновок постійної комісії з питань регламенту та етики. Журналістам програми «Наші гроші» стало відомо, що в ньому йдеться про те, що Шевчук видавав незаконні розпорядження, політизував діяльність Конституційного суду України, ігнорував права суддів і порушував конституційні гарантії.
«Публічний аудит» у цьому зв’язку вирішив нагадати, за якими підставами можна звільнити або припинити повноваження судді КСУ.
Умови припинення повноважень судді КСУ:
1) закінчення строку його повноважень (9 років);
2) досягнення ним 70 років;
3) припинення громадянства України;
4) набрання законної сили рішенням суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим;
5) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього;
6) смерть.
Причини звільнення з посади судді КСУ:
1) неспроможність виконувати свої повноваження за станом здоров’я, що підтверджується медичним висновком;
2) порушення ним вимог щодо несумісності, визначених у Ч. 3, 4 Ст. 11 Закону «Про КСУ» (членство чи посада в політичній партії, обрання на виборну посаду в органі державної влади чи органі місцевого самоврядування, участь в організації або фінансуванні політичної агітації чи іншої політичної діяльності). Суддя Конституційного Суду не може суміщати свою посаду з будь-якою іншою в органі державної влади або місцевого самоврядування, органі професійного правничого самоврядування, зі статусом народного депутата України, депутата місцевих рад із адвокатською діяльністю, із підприємницькою діяльністю, обіймати будь-які інші оплачувані посади, виконувати будь-яку іншу оплачувану роботу або отримувати іншу винагороду, за винятком здійснення викладацької, наукової чи творчої діяльності та отримання винагороди за неї);
3) вчинення ним істотного дисциплінарного проступку, грубе чи систематичне нехтування своїми обов’язками, що є несумісним зі статусом судді Конституційного Суду або виявило його невідповідність займаній посаді. Питання про звільнення судді з посади за такою підставою Суд розглядає на спеціальному пленарному засіданні за наявності висновку постійної комісії з питань регламенту та етики Суду;
4) подання ним заяви про відставку або про звільнення з посади за власним бажанням.
У деяких ЗМІ вже протягом тижня розганяється новина, що начебто є висновок постійної комісії з питань регламенту та етики КСУ з рекомендацією звільнити Голову КСУ Шевчука в зв’язку з вчиненням дисціплінарного проступку. Можливо, ситуацію спеціально накручує Голова вказаної комісії – суддя КСУ Лемак В. В., якого призначив Порошенко ще в лютому 2018 року, але підтвердження наявності висновку комісії в публічному просторі немає.
Крім того, ще 25 квітня на сайті КСУ була опублікована Заява зборів суддів КСУ, відповідно до якої усі новини, що виникають у ЗМІ, про звільнення Шевчука не відповідають дійсності; судді, усвідомлюючи відповідальність перед країною, заявляють, що з боку КСУ не виникне жодних перешкод у проведенні інавгурації президента України.