Торгова війна між США та КНР виходить на новий рівень

Народний банк Китаю продовжує підвищувати ліквідність фінансової системи через операції на відкритому ринку, щоб компенсувати тиск ліквідності, пише Reuters.
Так, було «влито» 100 млрд юанів (близько $ 15,5 млрд) на ринок за допомогою. Центральний банк також ввів 200 млрд юанів по середньостроковому кредитуванню.
Ці кроки, як пояснили в ЦБ Китаю, спрямовані на компенсування впливу низки негативних факторів, включаючи пікове податкове навантаження, зниження тиску ліквідності та ін.
Центральний банк все частіше покладається на операції на відкритому ринку, а не на зміну процентних ставок або коефіцієнтів резервування, щоб більш гнучко і цілеспрямовано управляти ліквідністю.
Аналіз «Публічного аудиту»
На тлі того, що США вчиняють більш агресивні заходи щодо КНР (як-от додаткові мита), торгова війна між країнами виходить на новий рівень, а влада «Піднебесної» готується до оборонних дій.
Америка вже встановила тарифи на сталь й алюміній, а в липні почнуть діяти додаткові мита на $ 50 млрд китайського імпорту. При цьому його візаві обіцяє завдати удару у відповідь по американського імпорту в тому ж обсязі.
США будують свою позицію на тому, що у Китаю гірше становище в цій ситуації, оскільки його втрати будуть значно більшими. Однак реальна проблема полягає не в тому, хто більше втратить, а в тому, як довго кожна сторона зможе «тягти» фінансові втрати, адже це насамперед загрожує інвесторам, які вже сьогодні починають оцінювати свої ризики в торговельній війні двох найсильніших економік світу.
Крім того, в КНР може початися хвиля банкрутств тих торговельних компаній, які є істотно закредитованими, внаслідок чого фінансова система країни опиниться в серйозній небезпеці (фондові ринки Азії вже впали до дворічного мінімуму).
Фактично, Пекін, розуміючи наслідки торгової війни, вирішив пом’якшити грошово-кредитну політику, що в короткостроковій перспективі підтримає внутрішню економіку, але  в довгостроковій – збільшить дефолтні ризики, якщо не вирішаться проблеми з ринками збуту.
ЦБ Китаю вивільнює більше $ 100 млрд для комерційних банків, аби збільшити кредитування і реструктурувати заборгованість китайських компаній. Раніше він влив на ринок 300 млрд юанів ($ 36,5 млрд), докапіталізувавши держбанки, а 24.06.2018 оголосив про скорочення обов’язкових резервів – у результаті має вивільнитися орієнтовно 500 млрд юанів ($ 76,86 млрд). Банки повинні використовувати звільнені фонди шляхом конвертації поганих кредитів у капітал компаній, які не погашають свої борги.
Для того щоб допомогти комерційним і державним банкам підтримувати ліквідність, ЦБ використовує інструмент середньострокового кредитування, який дозволяє кредиторам запозичувати кошти в центрального банку, використовуючи цінні папери компаній (які зазнають збитків) в якості забезпечення.
Цей інструмент –  надзвичайно небезпечний для стабільності фінансової системи КНР, оскільки може сформувати фінансовий міхур. Так, у 2006–2007 рр. американські інвестбанки вже використовували подібний інструмент – субординовані облігації (облігації, забезпечені нерухомістю) для зростання ринку, що в результаті  призвело до краху.
Крім того, для мінімізації впливу торгових дій США влада КНР, пом’якшуючи грошово кредитну політику, свідомо йде на девальвацію єни, збільшуючи конкурентоспроможність своїх експортерів. Однак ефективність цих процесів ставиться під сумнів, бо збут продукції обмежений в умовах, коли більшість провідних торгових країн починають вибудовувати політику протекціонізму з огляду на активізацію торгових війн.
Слід також зважати на те, що Китай може ускладнити роботу транснаціональних корпорацій США, посиливши заходи проти них або спонукаючи китайських споживачів уникати їх продуктів. Крім того, китайські корпорації мають вплив на американський фондовий ринок – як результат, різке зниження неминуче зумовить період економічної непевності, що в умовах майбутніх проміжних виборів до Конгресу загрожує адміністрації президента Трампа. Тим часом уряд Китаю має можливість контролювати китайський фондовий ринок, а лідерам «Піднебесної» непотрібно турбуватися про вибори.

За висновком «Публічного аудиту», якщо КНР і США не зможуть домовитися, торгова війна призведе до світової рецесії, яка відразу ж загострить всі міжнародні конфлікти; найбільше при цьому постраждають країни з економіками, що розвиваються.