Третина наших пенсіонерів отримують до 2 тис. грн на місяць

В Україні 34,8 % пенсіонерів отримують від 1501 до 2000 грн пенсії. Про це повідомляє прес-служба Пенсійного фонду.

Ще 34,2 % пенсіонерів отримують пенсію в розмірі від 2001‑3000 грн. У той же час, 12,4 % пенсіонерів мають від 3001 до 4000 грн, 6, 3% ‑ від 4001 до 5000, а 9,3 % ‑ від 5001 до 10 тис. грн. Лише 2,3 % українських пенсіонерів отримують більше десяти тисяч гривень, але цей показник за рік збільшився майже вдвічі – від 1,2 %.

Також станом на 1 січня 2020 року 0,7 % мають пенсію менше 1500 грн.
Відповідно до Ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України «Про прожитковий мінімум» визначає, що для спостереження за динамікою рівня життя в Україні на основі статистичних даних про рівень споживчих цін центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, розраховує щомісяця фактичний розмір прожиткового мінімуму на одну особу.
Дані про фактичний розмір прожиткового мінімуму на одну особу разом із відповідними розрахунками щомісяця надаються Президентові України, Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України.
Прожитковий мінімум на одну особу щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Тобто, Мінсоцполітики щомісячно розраховує актуальний розмір прожиткового мінімуму та інформує про це Президента, Уряд і Верховну раду, які в свою чергу мали б вжити заходів для перегляду розміру прожиткового мінімуму, встановленого в ЗУ «Про Державний бюджет».
Як бачимо, якби влада дотримувалася Конституції та законів, мінімальний розмір пенсії становив би не менше 3177,93 грн, але через навмисне заниження його розміру в Законі «Про Державний бюджет» сьогодні майже 70 % українських пенсіонерів отримують пенсію, що є нижчою за фактичний прожитковий мінімум.
Також, на низький розмір пенсійних виплат впливає індексація, що здійснюється не в повному обсязі.
Відповідно до Ст. 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку відбувається перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Разом із тим, у 2018 році індексація пенсій взагалі не проводилася, а в 2019 році її втілили з порушенням вимог ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а саме: з застосуванням завідомо занижених коефіцієнтів.
Оскільки в 2018 році індексації не було, у 2019 році вона мала відбутися, враховуючи два роки (2018+2019), з застосуванням коефіцієнта 1,4395. Іншими словами, пенсії мали збільшитися торік  на 43,95%.
Проте замість того, щоб справедливо реалізувати індексацію, як це передбачено ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Кабмін, всупереч вказаному Закону, ухвалив постанову від 20.02.2019 № 124, якою встановив коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,17. У результаті пенсія була проіндексована не на 43,95 %, а лише на 17 %. Судячи з усього, команда ЗЕ не планує це виправляти.