Ціни на нафту пішли вниз

Brent стабілізувалась в середу, 26 грудня, після падіння нижче $ 50/бар., вперше з липня 2017 року. При цьому вартість WTI зростає, пише Інтерфакс. Лютневі ф’ючерси на Brent на лондонській біржі сягають $ 50,39/бар.
Винуватцем хвилювань серед інвесторів на нафтовому ринку стали США. Американський уряд частково зупинив роботу через те, що Конгрес не встиг узгодити новий бюджет. Крім того, Федеральна резервна система вчетверте за рік підвищила ставки. При цьому, за даними американської статистики, в країні планомірно зростає видобуток та запаси нафти, внаслідок чого інвестори почали закривати відкриті нафтові позиції.
«На ринку фізичної нафти зберігається баланс попиту та пропозиції, тому фундаментальні причини для падіння цін відсутні. Між іншим, на фінансових майданчиках відбуваються спекуляції, які дуже загострилися на початку жовтня, коли з ринку пішло понад 20 найбільших інвестиційних фондів. Останні скинули свої нафтові активи, що сформувало низхідний тренд, і ціни пішли вниз», – коментує аналітик «Публічного аудиту» Дмитро Ляшок.
При цьому відповідно до нещодавно підписаної згоди між ОПЕК та Росією і її союзниками, країни-учасники обмежуватимуть добуток нафти на 1,2 млн барелів у день: держави картелю скоротять видобуток на 800 тис. бар., інші – на 400 тис. бар. Таким чином, ринок нафти стабілізується до літа у результаті скорочення видобутку країн-членів ОПЕК та інших країн-експортерів нафти.
США, Росія та Саудівська Аравія на сьогодні домінують у глобальних поставках, виробляючи більше нафти, ніж 15 країн ОПЕК. Остання угода ОПЕК демонструє нове вливання Росії як виробника нафти і важливість її союзу з лідером ОПЕК – Саудівською Аравією. Співпраця між очолюваною РФ группою нафтових країн, які не входять в ОПЕК, і СА допомогла виробникам підтримати ціни шляхом значного скорочення виробництва у 2017 році.
Ер-Ріяд потребує нафтових доходів для фінансування своїх амбітних планів у реалізації глобальних реформ. За даними МВФ, аби збалансувати бюджет держави в наступному році, середньорічна вартість нафти має перебувати на рівні $ 73,3/бар.
Бюджет РФ у набагато меншій мірі залежить від вартості нафти, ніж це було раніше. Центробанк при бюджетному плануванні закладає ціну на рівні $ 55/бар. Кошти, отримані від експорту нафти при збільшенні вище закладених цін, спрямовуються в резервний фонд.
У той же час Штати, навпаки, протистоять подорожчанню нафти, переслідуючи власні геополітичні цілі. Їх санкційна політика спрямована на розширення ринків збуту для американських нафтових компаній, які від початку року збільшили видобуток з 9,5 млн до 11,6 млн барелів у добу. Крім того, американські сенатори вже розглядають можливість ввести жорсткіші санкції проти Саудівської Аравії у відповідь на війну в Ємені та вбивство журналіста в Туреччині.
Тому, як прогнозують у «Публічному аудиті», у середньостроковій перспективі, котирування нафти перебуватимуть у вузькому діапазоні $ 55–65/бар.
Нагадаємо, середньозважена вартість нафти марки Brent за підсумками 2018 року становитиме $ 71,12/бар., що повністю відповідає показнику, який «Публічний аудит», спрогнозував ще на початку 2018 року.