У Зеленського хочуть ввести префектури замість держадміністрацій

Адміністративно-територіальна реформа України буде розглянута Верховною Радою IX скликання вже у вересні. Вона передбачає заміну районних і обласних державних адміністрацій префектурами. Про це в ефірі ObozTV повідомив кандидат у народні депутати від партії «Слуга народу» Віталій Безгін.

«Інститут префектів – це представництво центральної влади, яке задає стратегічний вектор і має функцію нагляду. Ці префекти будуть на районному рівні. Райони будуть укрупнені, якщо їх зараз більше 400, то буде близько 100», – зазначив Безгін.
Наразі подробиць адмінреформи не розголошується, окремо закону чи змін до нього не опубліковано, але вже активно обговорюються нюанси майбутньої реформи – в них «Публічний аудит» і розбирався.
Те, що сьогодні пропонує команда Зеленського, має чітку аналогію з пропозиціями попереднього президента, який у березні 2015 року створив конституційну комісію для підготовки змін до основного Закону, а наприкінці червня 2015 року були розроблені зміни в частині територіального устрою та місцевого управління, які так і не були схвалені парламентом. Венеціанська комісія в цілому схвалила пропоновані зміни, але підготувала попередній висновок із застереженнями. Одне з зауважень і стосувалося запропонованого інституту префектів, який мав прийти на зміну районним і обласним державним адміністраціям.
За проектом Порошенка, префекта мав призначати Президент за поданням Кабміну. Крім того, у законопроекті не було норми щодо висловлення недовіри місцевими радами префекту (у чинній редакції закону про місцеве самоврядування обласна чи районна рада може висловити недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації). Іншими словами, громади були б змушені миритися з «наглядовцями» з центру.
Основна аналогія між проектом Порошенка та озвученими ідеями команди Зеленського – здійснення префектами нагляду за додержанням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування. Так само була прописана норма стосовно повноважень прокурора в частині загального нагляду. Таким чином, у разі реалізації реформи президент через префекта отримує той же загальний нагляд, тільки не через прокуратуру, а префектуру.
Порошенко у власному проекті також хотів отримати можливість припиняти повноваження голови громади, складу ради громади, районної, обласної ради та призначати тимчасового державного уповноваженого у визначених випадках (ухвалення головою громади, радою громади, районною, обласною радою акту, що не відповідає Конституції України, створює загрозу порушення державного суверенітету, територіальної цілісності, національній безпеці). Обидві новації, за оцінкою «Публічного аудиту», узалежнили б місцеві органи влади від волі президента.

«Який варіант наразі розглядають у команді Зеленського, передбачити складно, але вже тепер можна зауважити: утриматися від спокуси заволодіти владою на всіх ланках справді складно. Головне, щоб, як їх попередники, нова команда не скотилася до імітування процесу перерозподілу влади від Києва до регіонів, оскільки всі попередні п’ять  років замість децентралізації, навпаки, відбувалося посилення вертикалі влади президента», – резюмує юрист «Публічного аудиту» Володимир Тарчинський.