Україна піднялася в Doing Business – чи допоможе їй це залучити більше інвестицій

Україна піднялася відразу на сім пунктів у рейтингу Doing Business-2020 і посіла 64-те місце серед 190 країн. Про це в четвер, 24 жовтня, повідомив прем'єр-міністр України Олексій Гончарук на своїй сторінці у Facebook.За його словами, це позитивний сигнал для українських підприємців і «зелене світло» для іноземних інвесторів.
Doing Business – щорічне дослідження групи Світового банку, що оцінює в 190 країнах простоту здійснення підприємницької діяльність на основі 10 індикаторів, серед яких – створення підприємства, отримання дозволу на будівництво, отримання кредитів, оподаткування тощо. «Публічний аудит» пояснює, чому покращення позицій України у цьому рейтингу є справді позитивним трендом, але разом з тим – від Doing Business жодним чином не залежать обсяги залучення іноземних інвестицій.
Починаючи з 2014 року, Україна справді має чітку тенденцію в покращенні рейтингу в Doing Business: тоді ми посідали 112 місце, у 2015 році – 96 місце, у 2016 – 83, у 2017 – 80 місце. Минулоріч Україна покращила своє становище на 5 позицій у порівнянні з 2018 роком, посівши 71 сходинку, і ось тепер – 64 місце. Серед наших найближчих сусідів – Індія (63 місце) та Пуерто-Ріко (65); з-поміж країн-республік колишнього СРСР найкращий рейтинг має Грузія (7 місце), Казахстан (25), РФ (28), Вірменія (47), Молдова (48), Білорусь (49).
Рейтинг Doing Business формується в два етапи: спочатку здійснюється аналіз нормативних правових актів, включаючи зміни, що відбулися з моменту попередньої доповіді, а також опитуються місцеві підприємці та експерти.

«По суті Doing Business не стільки відображає реальний стан умов ведення бізнесу та рівень інвестиційного клімату, як просто демонструє, наскільки стандартними є процедури, пов’язані з реєстрацією компаній, оподаткуванням, проходженням митниці, порівнюючи все це з іншими країнами», – коментує заступник керівника «Публічного аудиту» Матвій Холошин.

До прикладу, Північна Македонія в цьогорічному рейтингу перебуває на 17-му місці поряд із ОАЕ, випередивши такі країни, як Німеччина, Фінляндія, Канада. Проте, якщо порівняти обсяги іноземного інвестування у згадані держави і в Північну Македонію, то побачимо колосальну різницю: торік показник прямих іноземних інвестицій в економіку Македонії становив $ 381 млн, тоді як Німеччини – $78 млрд, Канади – $ 27,5 млрд.
Стосовно України, то покращення її позицій у Doing Business має діаметрально протилежну статистику в показнику до щорічного рівня обсягу прямих іноземних інвестицій. У 2013 році наша держава перебувала на 137-й сходинці, але при цьому обсяг інвестицій становив $ 4,5 млрд, а у 2018 році вона покращила свій рейтинг майже вдвічі, посівши 71-ше місце, а обсяг іноземних інвестицій досяг рівня лише $ 2,3 млрд, тобто зменшився майже в 2 рази. За даними НБУ, з початку цього року обсяг прямих іноземних інвестицій становить $ 1,5 млрд (із них операції переоформлення боргу в статутний капітал – 8 %).
За даними Держстату, капітальні інвестиції (інвестиції в основні засоби, що спрямовуються в реальну економіку) іноземних інвесторів у вітчизняну економіку від початку року сягають 1,9 млрд грн ($ 71 млн), або 0,8 % у загальній структурі. Тобто, з $ 1,5 млрд інвестицій у реальну економіку надійшло всього 4 % від зазначеної суми; інша частина коштів нерезидентів має спекулятивний характер, вона була спрямована у фінансовий сектор.