Українцям НЕ забороняли ставити котли та бойлери

Впродовж останніх днів безліч ЗМІ розтиражовала новину про заборону встановлення бойлерів, але це відверта маніпуляція та викривлення фактів із метою привернення уваги до інформаційного ресурсу. Новий закон «Про житлово-комунальні послуги» далекий від ідеалу, «Публічний аудит» має безліч зауважень до нього, але встановлення бойлерів закон не забороняє, а відключення від централізованого опалення не ускладнює, а навпаки спрощує. Про це – в аналітиці громадських аудиторів.
  1. Бойлер для індивідуального підігріву води.
Встановлення бойлера за процедурою не відрізняється від встановлення пральної машини або холодильника: жодних дозволів на це не потрібно. При встановленні бойлера відрізатися від мережі централізованого гарячого водопостачання немає потреби. Достатньо встановити лічильник гарячої води та власноруч перекрити її подачу в себе в квартирі; лічильник постійно показуватиме «0», а бойлер грітиме холодну воду та постачатиме її в квартиру. Жодних дозвільних документів це не потребує, ніхто цього заборонити не може.
  1. Відключення від централізованого опалення (ЦО) та перехід на індивідуальне.
Заборона на відключення окремих квартир від мережі ЦО діє з 2007 року, тому коли хтось пише, що новий закон «Про ЖКП» заборонив відключення, це є неправдою, бо цій забороні вже понад 11 років.
Вона аргументована тим, що в багатоквартирному будинку система централізованого опалення працює як цілісна система та опалює увесь будинок, житлові й нежитлові приміщення, а не кожну квартиру окремо, тому якщо хтось самовільно відріже батареї, це вплине на всю систему, вона виявиться розбалансованою, від цього страждатимуть інші мешканці будинку, що користуються ЦО.
До 2007 року законодавство України дозволяло відключення окремої квартири від централізованого опалення, але не самовільно, а за чітко регламентованими правилами, з проходженням складної юридичної та технічної процедури, яка вимагала немало часу та потребувала значних вкладень на переобладнання, проекти тощо.
У 2007 році Постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 № 1268 відключення окремих квартир було заборонено й стало можливим лише для багатоквартирного будинку в цілому (з ініціативи всіх споживачів).
Введена у 2007 році заборона на відключення окремих квартир діє по сьогоднішній день, ніхто її не відміняв, але новий закон «Про житлово-комунальні послуги» пом’якшив цю заборону.
Вказаним законом було дозволено відключення окремих квартир від мережі централізованого опалення, в будинках де вже було відключено більше 50% квартир: «У багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не менш як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов’язані, але мають право виключно за власним рішенням у встановленому порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру чи нежитлове приміщення та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні».
Іншими словами, новий закон «Про ЖКП» не заборонив, а навпаки, дозволив здійснювати відключення ЦО в будинках, де вже відключено 50 % квартир, і про жодну заборону на встановлення бойлерів не йдеться.