Українці дико бідніють – кредитори процвітають

Чому наші співгромадяни, завжди акуратні в питаннях грошей, все більше занурюються в пучину боргів? Чому так пожвавився ринок кредитування? Цю тему керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб підняв у своїй авторській програмі «Принцип Гольдарба» на КРТ.
На тлі повсюдного обідніння, розорення українців почав процвітати бізнес кредитування. Причому кредитують, як правило, не українські банки (надприбутки вони зараз отримують завдяки спекулятивним операціям із облігаціями державної позики, але, разом з тим, навіть їх портфель дрібних кредитів на сьогодні перевищує 200 млрд грн), а мікрокредитні фірми. Всього за рік їх кількість збільшилася майже на 50 %, до тисячі. І все це в ситуації, коли банкрутує бізнес, промисловість при «зелених» впала на 20% – все руйнується, навіть сільське господарство просіло, боргів набралися загальнодержавних, а мікрокредитування зростає.
Він підкреслив, що люди, які змушені майже 60 % своєї зарплати віддавати за комунальні тарифи, встановлені ще Порошенко, Гройсманом, Яценюком, а сьогодні підтримані урядом Гончарука, зобов’язані зараз шукати якісь можливості і звертатися до лихварів, або кредиторів. Люди не читають договір, вони не дивляться, що в ньому написано – в цьому дуже важлива небезпека того, що відбувається.

Лихварство завжди з’являється тоді, коли суспільство дико бідніє, соціум розоряється, «злидні» приходять. А потім, коли до людини додому приходять бандити і запитують: «ти все уважно читав?», виявляється, що згідно з підписаними документами він повинен платити щодня близько 5 % від суми. Тобто, мікрокредити виростають до 700 % річних.
До всього цього привели Порошенко і Гонтарева, коли обвалили в 2014 році національну валюту, українську банківську систему, вивівши з ринку близько 90 українських банків, у яких залишилися активи і кредитні портфелі на 10 млрд грн. Що далі? Люди Порошенко і його структури, в тому числі Фонд гарантування вкладів, куди була поставлена його ж людина, продали цей кредитний портфель колекторам або іншим банкам, що зайшли на ринок України, за ціною в 1–2 % від загальної вартості. Тобто, колекторська банда отримує абсолютно узаконене Україною право вибивати у боржників 10 млрд, вклавши лише 100 млн.
При цьому ні для кого не секрет, що нинішні колектори – люди, відірвані по життю: вони не соромляться ні в методах, ні в засобах. Нагадаю, як в одній з областей жінка повісилася, при цьому підпалила свій будинок із двома дітьми-інвалідами, бо не знала, як вижити і як боротися з колекторами.
Найважливіше в усьому цьому, – що держава взагалі не збирається якимось чином захищати своїх громадян, не тому, що вони погані, а тому що так виглядає сьогодні економічно-соціальна ситуація.