Українці отримують у 12,5 разів менше від найбагатших у Європі люксембуржців

У різних країнах Євросоюзу мінімальна місячна заробітна плата коливається від 300 до 2 000 євро. Зокрема, нижче за 600 євро мінімалка є на сході ЄС і понад 1 500 євро – на північному заході, вказують дані Євростату.
Оскільки Україна не належить до ЄС, її немає в цьому рейтингу, але, якби вона потрапила до нього, вона була б останньою. Країни з більш низькими доходами, ніж в Україні, у Європі немає.
Найнижча мінімальна заробітна плата серед країн ЄС – у Болгарії (312 євро), найвища – в Люксембурзі (2142 євро), при цьому в Україні з 1 січня 2020 року мінімальна заробітна плата дорівнює 170 євро.
У своїй офіційній передвиборчій програмі Зеленський із-поміж іншого казав: «Я розповім Вам про Україну своєї мрії. Де немає оголошень ”Робота в Польщі”. А в Польщі є оголошення ”Робота в Україні”». Проте з таким рівнем доходів, як наразі в Україні, ця передвиборча промова залишиться лише нездійсненною мрією.
Через найнижчі доходи протягом останніх років міграція українців до країн ЄС і СНД набула масового характеру: за даними Мінсоцполітики, 3,2 млн громадян України працюють за кордоном на постійній основі, ще від 7 до 9 млн – сезонно. Тільки в Польщі живе і працює понад 1 млн громадян України, а близько 200 тис. українців отримали карту поляка.
Посилення трудової міграції підтверджується і збільшенням обсягів грошових переказів заробітчан:
2016 рік – $ 7,5 млрд;
2017 рік – $ 9,3 млрд;
2018 рік – $ 10,88 млрд;
2019 рік – $ 12 млрд.
Масштаби трудової міграції в Україні досягли загрозливого рівня для майбутнього української економіки – найкращі трудові ресурси залишають країну, в якій вони недооцінені. І жодні валютні надходження не компенсують цієї втрати.
Продовження відтоку робочої сили з України може зумовлювати подальше підвищення диспропорцій між попитом і пропозицією на ринку праці, що сповільнює економічне зростання, перешкоджає зростанню темпів виробництва, і найбільше – в будівництві, промисловості, сільському господарстві, транспорті.
А тому без докорінної зміни соціально-економічної політики в Україні, ґрунтовної зміни взаємовідносин між владою та громадянами подальший відтік наших співгромадян за кордон тільки прискориться.