Нова ціна на газ: до чого готуватись українцям

З 1 квітня Кабмін готується переглянути ціну на газ для населення. Прем’єр запевняє, що це не призведе до здорожчання газу, але, враховуючи, що за останні роки тарифи лише збільшувалися, такі заяви викликають скепсис, тим більше, що документального мораторію на підвищення ціни немає.  Тому «Публічний аудит» вирішив дізнатися, які зміни все ж передбачаються – на сайті Міненерго вже опубліковано до обговорення відповідний проект постанови КМУ – «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу».

Із позитиву – хочуть прибрати з формули:

– вартість транспортування природного газу від німецького газового хабу (NCG) до віртуальної торгової точки на території Словаччини;

– вартість транспортування природного газу від віртуальної торгової точки на території Словаччини до західного кордону України.

Раніше кожен український споживач за це сплачував незалежно від того, який газ споживав – український чи імпортний.

«Публічний аудит» неодноразово заявляв, що  українське населення вже третій рік є газовонезалежним – споживання населення (з ТКЕ) може повністю покриватися обсягом газу, що видобувається на території України. Фактичні витрати на транспортування газу з Німеччини постачальник, зрозуміло, не несе – газ завжди перебуває на території України. Проте Уряд досі змушує населення платити за український газ так, ніби той доставляється з Європи до західного кордону України, плюс до всього сплачується тариф на вхід у газотранспортну систему України в доларах США за середньомісячним курсом долар США/євро.

Нарешті Уряд планує прибрати вартість віртуальної доставки газу з-за кордону, але все, що зібрали з людей за останні три роки цією «віртуальною доставкою», ніхто не поверне. Газову формулу NCG+, як і аналогічну їй «Роттердам+», має вивчати НАБУ та правоохоронні органи.

Решта складників у формулі залишається: імпортний паритет (NCG), вартість транспортування по Україні, торгова націнка, розподіл, постачання та ПДВ. Іншими словами, з газової формули «NCG+» прибрали «+».

Крім того, період, за який вираховується середня ціна імпорту, змінено з річного на піврічний – сезон закачування (з 1 квітня по 30 вересня), коли ціна імпорту найнижча.

На цьому хороші новини закінчуються.

Незважаючи на те, що з формули прибрали вартість «віртуальної доставки» газу з-за кордону, на ціні на газ це не позначиться, бо вивільнені гроші просто перенесли в іншу часину формули, а саму у торговельну надбавку. Так, у новій формулі її розмір пропонується збільшити в 4 рази – з 2,5% до 10 %.  На обсязі у 14 млрд кубів, які споживає населення (без ТКЕ), –  йдеться додатково про 5,2 млрд грн у рік  (4,942*10%*14 млрд) – (4,942*2,5%*14 млрд).

Нагадаємо, що за чинною формулою, встановленою Постановою КМУ № 187, торгова надбавка (націнка) постачальника не може перевищувати 2,5 % від ціни природного газу, за якою такі постачальники закупили газ.  

Цю надбавку отримують підприємства, що здійснюють транспортування та постачання природного газу (облгази, міськгази), 70 % яких вітчизняні ЗМІ пов’язують з  Д. Фірташем.

Людей намагаються в черговий раз ошукати. Прибравши зайву складову з тарифу, Уряд мав би змусити постачальників перерахувати та повернути населенню кошти.  А власне тариф мав би пропорційно зменшитися, але Уряд цього не пропонує. Натомість планується 4-кратне збільшення торговельної націнки для постачальників.