Урядовий проект із монетизації субсидій – про споживачів знову «забули»

Уряд оприлюднив проект постанови про монетизацію субсидій на рівні комунальних підприємств. Про це повідомив Віце-прем’єр-міністр України Володимир Кістіон.

За його словами, «це серйозний крок вперед, який скасує систему клірингових розрахунків і забезпечить розрахунок з постачальниками комунальних послуг живими грошима з їх цільовим використанням. 26 років ця проблематика існувала в Україні, і нарешті Уряд запропонував своє бачення вирішення цієї ситуації».

Подібним рішенням, переконаний провідний аналітик «Публічного аудиту» Тарас Галайда, Уряд вчергове демонструє свої пріоритети – працювати не для людей, а для монополій. Адже розмови про те, що споживачам також монетизують субсидії, тривають уже більш ніж два роки. Опонентів такому рішенню серед урядовців – вистачає. Міністр Андрій Рева, до прикладу, переконаний, що давати гроші людям не можна, бо проїдять і не заплатять за рахунками.

Річ у тім, що на сьогодні держава розраховується з постачальниками ЖК-послуг напряму, субсидіями, які транзитом повертаються в НАК «Нафтогаз України» і держбюджету як плата за газ та податки. Віддавши (монетизувавши) такі суми населенню, Уряд стимулює людей до економії та енергоефективності, але разом з тим він ризикує не отримати оплату ЖК-послуг, оскільки в малозабезпечених людей є маса інших життєво необхідних витрат, крім комуналки. Проте, переконані в  «Публічному аудиті», це питання, при бажанні, можна було б вирішити іншим шляхом,  – приміром, обмеживши цільове використання наданих коштів.

Проте наразі мова про монетизацію субсидій для людей взагалі не йде. Їм поки пообіцяли лише 600 грн за торішню економію, загальний розмір якої в 4 рази менший, ніж було фактично зекономлено.

У той же час Кабмін, відкинувши тему монетизації для людей (1,5 млрд грн), пішов на 100-відсоткові поступки для підприємств, передбачивши для них не часткову, а повну монетизацію (80–100 млрд грн у рік).

«”Птахам гроші не потрібні” – так можна охарактеризувати проект постанови Кабміну», – резюмує Галайда.