США скасували пільгове ввезення 155 товарів із України

США скасували пільгове ввезення 155 товарів із України, зокрема деякі продукти харчової, легкої, деревообробної промисловості, машинобудування, електроприлади.
Офіс торгового представника США ввів в дію ці обмеження силу  з 26 квітня, через 120 днів після публікації відповідної прокламації президента США від 22 грудня 2017 року, повідомляється на веб-сайті Мінекономрозвитку України.
«Мінекономрозвитку знаходиться в постійному діалозі з урядом США і працює над вирішенням проблеми. У той же час, зняття обмежень в значній мірі залежить від прийняття Верховною Радою проекту закону №7466, відомого як законопроект “Про організацію колективного управління», – підкреслює українське відомство.
Воно нагадує, що розроблений ним законопроект, спрямований на встановлення в Україні ефективної та прозорої системи колективного управління майновими правами в сфері авторського права і суміжних прав, був прийнятий в першому читанні 1 березня, а 19 квітня народні депутати почали його розгляд у другому читанні.
Аналіз від «Публічного аудиту»
За Генеральною системою преференцій (ГСП), яка діє, переважно, для бідних країн, а також тих, що розвиваються, товари з цих держав не обкладаються митом.
ГСП покриває експорт товарів із 121 країни, включаючи Україну, а перелік товарів, що підпадають під її дію, сягає 5 тис. позицій (3,5 тис. для України). Зокрема, без сплати мит у США можуть експортуватися сільськогосподарська продукція, хімічна, природні ресурси, коштовності тощо.
Такий товар повинен походити з країни, що є бенефіціаром ГСП, і відповідати правилам походження. Крім того, він має експортуватися з України та призначатися для американського ринку, без введення в обіг на ринку третіх країн. Також, на відміну від європейської системи торгових преференцій, для експорту в Штатах у рамках ГСП немає необхідності отримувати додаткові сертифікати. І це лише деякі з кваліфікаційних вимог.
На думку Офісу торгового представника США, Київ «недостатню» захищає права інтелектуальної власності, тому й було припинено ГСП для 155 видів українських товарів. Зокрема, як уже було сказано вище, під обмеження потрапив імпорт продукції деревообробки, легкої промисловості, машинобудування, а ще продукти харчування й електроприлади.
Треба сказати, у рамках ГСП Україна щорічно експортувала в США товарів на суму близько $ 120 млн (титан, пігменти і заготовки, цукор і сировину для кондитерських виробів, окремі види нафтопродуктів, алюміній, вироби з дерева, вентилятори, бурильні інструменти та обладнання, традиційні народні вироби, шоколадну продукцію, окремі види оптики).
Питома вага 155 товарів, які потрапили під обмеження, орієнтовно становить $ 5–10 млн (загальний експорт в Америку – $ 828 млн, або 1,9 % від загального експорту). Під обмеження потрапили імпорт продукції деревообробки, легкої промисловості, а ще продукти харчування (овочі, чай) і електроприлади. Крім того, деякі товари мають високу імпортну складову (електроприлади, легка промисловість), що зменшує додану вартість кінцевої продукції.
Тому втрата торгових преференцій у вказаній ситуації не призведе до значних економічних втрат для України. Крім того, США сьогодні намагається максимально захистити внутрішній ринок від зовнішніх товарів, провадячи політику введення торгових мит, метою якої має стати зменшення торгового дефіциту США (2017 – $ 566 млрд).
Загалом із-поміж країн, які працюють на американський ринок, відсоток товарів, що відповідають вимогам ГСП, сягає 27 % (Україна – 14 %).
За результатами 2017 року обсяг українського експорту в США становив $ 828,1 млн (1,9 % від загального експорту). У той же час дефіцит зовнішньої торгівлі з Америки дорівнював $ 1,7 млрд (сальдо загального торговельного балансу за підсумками 2017 – мінус $ 6,3 млрд), що свідчить про економічну неефективність ГСП для України.
«На сьогодні ключова проблема полягає в тому, що Україна не користується наданими можливостями виходу на  додаткові ринки збуту, а органи виконавчої влади не стимулюють цей процес», – резюмує керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.