В Україні «збільшилася» кількість субсидіантів: як влада маніпулює статистикою

Державна служба статистики повідомляє, що в Україні на 31,2 %збільшилася кількість субсидіантів. Так, у січні–березні 2019 року за субсидіями на оплату ЖКП звернулись 640,5 тис. домогосподарств, що на 2 % більше, ніж у січні–березні 2018 року. За цей час призначено субсидії 747,6 тис. домогосподарств.
«Публічний аудит» проливає світло і пояснює, як офіційні органи маніпулюють із даними і замовчують показники, які реально відображають субсидійну ситуацію в нашій державі.
Так, порівняння кількості звернень чи призначень субсидії за січень–березень цього року з попереднім не дає можливості зробити жодних висновків, оскільки субсидія призначається не від початку року, а з 1 жовтня (зимова) або з 1 травня (літня).

«Із січня за оформленням субсидії звертаються ті, хто з певних причин не оформив її до 1 жовтня, а тому ці цифри не є показовими та не свідчать про жодне збільшення», – пояснює провідний спеціаліст «Публічного аудиту» Тарас Галайда.

За офіційними даними Державної служби статистики України, у березні 2018 року субсидії отримувало 6,59 млн сімей; у березні 2019-го – 3,89 млн сімей. Тобто, за рік кількість одержувачів скоротилася на 2,7 млн родин (7 млн осіб), або на 41 %.
Публічні заяви перших осіб країни повністю суперечать реальності та фактичним офіційним цифрам.

«Із блакитних екранів влада заявляє, що забезпечить субсидіями всіх, хто їх потребує, а на ділі за останній рік їх чисельність скоротилася майже вдвічі. Ще помітніше урізання субсидій очікується в цьому році», – прогнозує Галайда.

За його словами, це пов’язано з цьогорічним рекордно низьким бюджетом на субсидії, а також зі зобов’язаннями перед МВФ вкластися в цей бюджет у будь-який спосіб і за будь-який умов.
Для порівняння, «Публічний аудит» наводить бюджети на субсидії:
  • 2016 рік – 40,3 млрд грн;
  • 2017 рік – 68,8 млрд грн;
  • 2018 рік – 71 млрд грн;
  • 2019 рік – 55 млрд грн.
Про яке збільшення чисельності отримувачів субсидії може йти мова, якщо бюджет–2019 скорочено на 22,5 %?
За останнім Меморандумом із МВФ, який підписали 05.12.2018 (у т. ч. і Порошенко), Фонду обіцяно обмежити субсидії в межах запланованого бюджету на 2019 рік, зокрема шляхом скорочення соціальних норм для розрахунку субсидій на ЖКП у середньому на 11 % (включно зі скороченням обсягу споживання газу з 4,5 куб. м до 4,0 куб. м на квадратний метр опалювальної площі та відповідного зменшення норми централізованого опалення з 1 травня 2019).
Також у Меморандумі вказано: якщо протягом 2019-го стане очевидним, що скорочення соціальних норм є недостатнім для забезпечення того, аби субсидії на житлово-комунальні послуги залишалися в межах бюджету, Уряд додатково зменшить ці норми або зробить необхідні зміни у формулі для розрахунку субсидій .
Отже, при збільшенні розміру тарифів наприкінці 2018 – на початку 2019 на 23,5 %, а також при зобов’язанні підвищити їх ще на 20 % з 1 травня 2019 року, бюджет зменшено на 22,5 % (-16 млрд грн) і можливість його збільшення заборонена зобов’язаннями перед МВФ.

«Тому жодного зростання чисельності отримувачів субсидій немає і не може бути – є лише завідомо фейкові замовні публікації, якими влада намагається ввести людей в оману», – резюмують у «Публічному аудиті».