В Україні можливе оголошення технічного дефолту за зовнішніми зобов’язаннями

ЄБРР продовжує скорочувати інвестиції в Україну – так, у минулому році було інвестовано більш ніж на 40 % менше, ніж позаторік. Загальна сума вкладених Банком коштів у 2016 р. становила 581 млн євро.

Як пояснює аналітик «Публічного аудиту» Дмитро Ляшок, ЄБРР в основному надає інвестиції у вигляді кредитів, які гарантовані державою і мають повертатися з відсотками.

«У нинішніх же умовах рівень розвитку економіки не дозволяє погашати основну заборгованість та сплачувати за обслуговування боргів, що турбує міжнародних інвесторів, які зацікавлені в поверненні інвестицій. Наприклад, отримані від МВФ кредити використовуються для погашення попередніх зобов’язань або спрямовуються в золотовалютні резерви, але не йдуть на розвиток економіки», – зазначає спеціаліст.

Так, державний борг України станом на кінець березня становив 1,676 трлн грн, або $ 62,13 млрд, у тому числі зовнішній – 976,53 млрд грн, або $ 36,2 млрд.

Гарантований державою борг – 275,72 млрд грн, або $ 10,22 млрд, у тому числі зовнішній – 256,4 млрд грн, або $ 9,5 млрд. На кінець 2016 року рівень державного та гарантованого державою боргу становив критичні 81 % від ВВП (за підсумками 2015 року – 79 %).

При цьому інвестицій в Україну торік надійшло на суму $ 4,4 млрд. Їх чистий приріст склав $ 3,3 млрд. Водночас 71 % від загального обсягу інвестицій ($ 2,3 млрд) були спрямовані на докапіталізацію банківського сектора, причому $ 1 млрд – гроші російських материнських структур.

Із решти 29 %, або мільярда доларів, всього лише $ 173 млн інвестицій були спрямовані безпосередньо в активи вітчизняних компаній.

«Як бачимо, на сьогодні для міжнародних інвесторів та кредиторів більше переважають ризики вкладення в Україну, аніж можлива вигода від цього. А в перспективі, зважаючи на 3% бюджетний дефіцит і падіння реального ВВП через блокаду Донбасу,  цілком вірогідне оголошення технічного дефолту України за зовнішніми зобов’язаннями», – резюмує спеціаліст «Публічного аудиту».