Валютному ринку загрожують девальваційні ризики

Платіжний баланс в Україні в січні був зведений із дефіцитом $ 449 млн, повідомляє Нацбанк. Це в 2,2 рази більше, ніж у січні 2017 року ($ 202 млн).
 «Незважаючи на прискорення зростання експорту, високими темпами зростав також імпорт товарів, що зумовило розширення дефіциту торгівлі товарами. Це частково було компенсовано подальшим зростанням переказів», – зазначає НБУ.
У зв’язку з цим міжнародні резерви скоротилися на 1,2 % у порівнянні з початком року і становлять, за уточненими даними, $ 18,6 млрд (3,5 місяці імпорту майбутнього періоду).
Аналіз від «Публічного аудиту»
Основним каталізатором утворення дефіциту платіжного балансу стали більш високі темпи зростання імпорту над експортом, відтік капіталу внаслідок виплат за зовнішніми зобов’язаннями.
Експорт товарів у січні збільшився на 22 % в річному вимірі – до $ 3,4 млрд. Це зростання забезпечило експорт чорних і кольорових металів (+ 36 % до відповідного періоду 2017 року) завдяки як збільшенню фізичних обсягів поставок чорних металів, так і подальшому зростанню світових цін на метали. Також істотне нарощення продемонстрував експорт руд (25 %) на тлі збільшення видобутку та високих світових цін.
Імпорт товарів збільшився в січні на 30 % у річному вимірі – до $ 3,9 млрд. Це сталося насамперед за рахунок продукції неенергетичного призначення. Крім того, імпорт хімічної продукції збільшився на 46 % до відповідного періоду 2017 року: поставки фармацевтичних товарів в Україну, зокрема, збільшилися на 35 %,  імпорт добрив – у 1,5 рази. Після двомісячного падіння відновилося зростання імпорту техніки сільськогосподарського призначення.
У січні за фінансовим рахунком спостерігався чистий відтік капіталу в розмірі $ 388 млн (це на 16,2 % більше, ніж у січні 2017 року – $ 334 млн). Така динаміка обумовлена виплатами за зобов’язаннями реального сектора економіки.
Чисте надходження прямих іноземних інвестицій у січні зменшилося на 17,5 % проти відповідного періоду минулого року, до $ 80 млн.
За прогнозами міжнародного рейтингового агентства Fitch, дефіцит поточного рахунку в Україні в 2018 році збільшиться до 5,5 % ВВП. При цьому дефіцит у понад 3 % ВВП вважається підвищеним, у понад 5 % – небезпечним, оскільки вказує на наявність ризиків для платіжного балансу в разі припинення припливу капіталу.
У цілому дефіцит платіжного балансу свідчить про неконкурентоспроможність вітчизняних товарів і послуг на світовому ринку, недосконалість та низьку привабливість нерезидентів до внутрішнього ринку капіталів.
З огляду на те, що обсяг чистих міжнародних резервів становив за підсумками жовтня $ 6 млрд, в умовах прогнозованого дефіциту зовнішньої торгівлі товарами й послугами в розмірі $ 7,7 млрд (прогноз КМУ) і майбутніх виплат за кредитами (державними й корпоративним), на валютному ринку в середньостроковій перспективі підтверджуються високі девальваційні ризики.