Відмова від російського ринку за останні 5 років обійшлася Україні в десятки мільярдів доларів

Кабінет Міністрів України ввів дзеркальні санкції проти Російської Федерації, а також нові мита. Відповідне рішення Уряд ухвалив у середу, 15 травня.

Спеціальне мито, введення якого також підтримав Уряд, застосовуватиметься з 1 серпня 2019 року незалежно від інших видів мита.
Як зазначили в КМУ, економічні обмеження стосуватимуться тих товарів, які повністю виробляються в Україні або ж можуть бути замінені альтернативними поставками. Представники Уряду розраховують, що в другому півріччі додаткові надходження до державного бюджету від цих мит становитимуть 3,7 млрд грн ($ 141,2 млн). Доходи держбюджету від спецмита акумулюватимуться в спеціальному фонді державного бюджету та використовуватимуться для фінансування заходів із імпортозаміщення. «Публічний аудит» детальніше проаналізував ситуацію навколо нових санкцій.
Тепер до ввезення на територію України заборонено російську продукцію за двома кодами: 2523 (глиноземний цемент, портландцемент, цемент шлаковий, сульфатостійкий та інші цементи, забарвлені або незабарвлені, готові чи у вигляді клінкерів) і 4412 (фанера клеєна, панелі фанерні та аналогічні матеріали з деревини).
За даними МЕРТ, обсяг імпорту цементної продукції з Росії на територію України за підсумками 2018 року становив майже $ 17 млн; фанери – $ 19,7 млн.
Слід зазначити, що заборона поставок відповідних груп товарів може бути пов’язана з лобіюванням інтересів вітчизняних виробників. За даними асоціації «Укрцемент», повна заборона на імпорт цементу з РФ  дозволить галузі створити 1 тис. робочих місць і завантажити потужності (з 24 печей для випалу клінкеру задіяні тільки 10). Крім того, РФ залишається найбільшим виробником фанерної продукції, закривши імпортним митом (12 %) внутрішній ринок. За даними асоціації «Меблідеревпром», при повній забороні російської фанери вітчизняні виробники зможуть наростити виробництво на 38 тис. кубів, або на 20 %.
Також Уряд прийняв ініційоване МЕРТ рішення про застосування спеціального мита на всі товари, що мають походження з РФ. Виняток – чутливий імпорт, зокрема вугілля, кокс, бензин, зріджений газ і фармацевтична продукція.
Із 1 серпня 2019 року за ввезенні на митну територію України товари походженням із РФ, незалежно від інших видів мита, вводиться спеціальне мито у відсотках до митної вартості товарів за певними ставками. Сплачене спеціальне мито акумулюватиметься в спеціальному фонді держбюджету та використовуватиметься для фінансування заходів із імпортозаміщення.
За даними НБУ, зовнішньоторговельний обіг товарами між РФ та Україною за підсумками 2018-го становив $ 11 млрд (експорт – $ 3 млрд; імпорт – $ 8 млрд), що на 4,7 % більше, ніж за аналогічний період 2017 року, та в 3,2 рази менше, ніж у 2013 році.
«Погіршення відносин із РФ за останні п’ять років призвело до того, що втрати від відмови російського ринку збуту сягнули орієнтовно $ 78 млрд від рівня отримання експортної виручки в 2013 році», – коментує провідний аналітик «Публічного аудиту» Дмитро Ляшок.
За його словами, зона вільної торгівлі між Україною та ЄС на цьому тлі не змогла компенсувати таких збитків. За обсягами поставок до ЄС Україні в 2018 році вдалося повернутися лише до показників 2013 року.
Нагадаємо:
  • перша хвиля антиросійських санкцій була введена 16.09.2015 (проти 388 фізичних та 105 юридичних осіб РФ);
  • у грудні 2015-го російська влада вирішила ввести захисні заходи у вигляді продовольчого ембарго товарів із України (вступило в силу 01.01.2016); 10 січня 2016 року наша країна заборонила низку російських товарів і продуктів;
  • наступного разу вона продовжила заборону на ввезення товарів із Росії 18 грудня 2018 року – до 31 грудня 2019 року, а також незначно розширила список (крохмаль кукурудзяний, глюкоза);
  • Уряд РФ 29 грудня 2018 року вніс до списку заборонених товарів із України в основному товари з категорії промислових (машинобудування – 31,4 % від загального експорту в РФ), а також сільськогосподарську продукцію та продовольство (3 % від загального експорту в РФ), що стимулюватиме подальше падіння експорту до Росії;
  • 18 квітня 2019 року наш сусід встановив обмеження на експорт в Україну нафти та нафтопродуктів, що спричинило зростання цін на внутрішньому ринку.