Вкрай необхідно до виборів провести перепис населення в Україні – «Публічний аудит»

Держстат підрахував населення України. Так, станом на 1 серпня 2018 року чисельність населення в Україні становила 42,2 млн осіб, вказують дані Державної служби статистики.
На думку «Публічного аудиту», чисельність населення, опублікована Держстатом, викликає чималі сумніви.
Так, Україна на сьогодні – єдина держава в Європі, де перепис населення не відбувався 17 років, тоді як за правилами ООН її необхідно здійснювати кожні 10 років. Останній раз у нашій країні вона відбувалася в 2001 році – тоді українців нарахували 48 млн 457 тис.
Дату нового перепису постійно переносили – до кращих часів. Нова влада спочатку запланувала його на 2016 рік, але своїм розпорядженням від 16 грудня 2015 р. Кабмін переніс його з 2016 року на 2020 рік, тоді як питання питання про достовірність демографічних даних особливо гостро постало після подій 2014 року.
Станом на 1 січня 2014 року чисельність населення з Кримом, Донецьком і Луганськом становила 45,4 млн осіб (у т. ч. Крим – 1,9 млн; Донецька обл. – 4,3 млн, Луганська обл. – 2,2 млн, Севастополь – 385,9 тис.).
Станом на початок 2014 року на території України, яка згодом стала непідконтрольною та окупованою, проживало 8,7 млн осіб. Із них, за даними Мінсоцполітики, на підконтрольну Україні територію переїхало лише близько 1,5 млн осіб – вони зареєструвалися як переселенці.

«Що маємо з  іншими 7,2 млн осіб? Вони або виїхали за межі України, або залишилися на непідконтрольній території, але в будь-якому випадку цифри Держстату про це не сигналізують», – коментує аналітик «Публічного аудиту» Максим Котенко.

Державна статистика станом на 01.07.2018 нарахувала 42,2 млн населення, тобто, за її даними, населення країни після подій 2014 року скоротилося всього на 3,2 млн осіб, що у фахівців викликає величезні сумніви.
Крім непідконтрольних територій, питання до статистики виникають і в контексті постійної, трудової міграції.
Так, за різними оцінками, з 2015 до середини 2018 рр. з країни виїхало близько 5 млн осіб. Мінсоцполітики заявляло, що на сезонну роботу за кордон виїжджає близько 9 млн громадян України, а на постійній основі за кордоном працевлаштовано понад 3,2 млн українців.
Таким чином, можна говорити про розбіжність статистики з реальними цифрами десь на 9 млн осіб, 4 млн із яких – мешканці територій, які стали непідконтрольними, і 5 млн – ті, хто виїхали на постійне місце проживання або на постійну роботу за кордон.

«Якщо зробити поправку на ці 9 млн, ми отримаємо більш реальну картину чисельності населення –33,2 млн громадян», – вказує керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.

Він прогнозує, що органи влади навмисно завищують реальну картину з огляду на майбутні вибори, а отже, перепис населення, за його словами, вкрай важливо провести до старту виборчих перегонів. Це дозволить відобразити реальну демографічну картину в Україні і не допустити масових фальсифікацій на майбутніх виборах.