Влада визнає, що прожитковий мінімум занижений у 2,2 рази

Міністр соціальної політики Андрій Рева заявив, що мільйон людей отримають підвищення пенсії згідно з новим розміром прожиткового мінімуму. Про це він повідомив, в ефірі одного з телеканалів.
Також він пояснив різницю між мінімальною заробітною платою і пенсією. «Є мінімальна пенсія для людей, що мають повний страховий стаж, вона встановлена в розмірі 40 % від мінімальної заробітної плати, це 1489 гривень. Але… якщо ваша базова пенсія менша прожиткового мінімуму, то держава вам доплачує до прожиткового мінімуму», – підкреслив Рева.
 Міністр нагадав, що прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, до 1 липня був 1373 грн. Таким чином, мінімальна пенсія для тих, хто має стаж, становить 1 489 гривень, а для тих, хто його не має – пенсія не може бути нижчою за 1373 гривні.
За словами Реви, саме для мільйона громадян, які отримували мінімальну пенсію в 1373 грн, із 1 липня її розмір підвищиться до 1435 грн, тобто їм мають доплатити до нового розміру прожиткового мінімуму 62 грн
Аналіз «Публічного аудиту»
Відповідно до Ст. 48 Конституції України кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.
Для реалізації цього Конституційного права в 1999 році був ухвалений ЗУ «Про прожитковий мінімум», за яким прожитковий мінімум – вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини і збереження його здоров’я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.
У набір послуг входять: житлово-комунальні, транспортні, побутові послуги, послуги зв’язку, закладів культури, освіти, охорони здоров’я та інші.
Прожитковий мінімум застосовується для:
– загальної оцінки рівня життя в Україні, що є основою для реалізації соціальної політики та розроблення окремих державних соціальних програм;
– встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім’ям із дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат, виходячи з вимог Конституції та законів України;
– визначення права на призначення соціальної допомоги;
– визначення державних соціальних гарантій і стандартів обслуговування та забезпечення в галузях охорони здоров’я, освіти, соціального обслуговування й інших.
Таким чином, від справедливості та об’єктивності розрахунку прожиткового мінімуму залежить рівень з/п, пенсії, стипендії, соціальних виплат, інших соціальних гарантій та, як наслідок, можливість або неможливість нормально існувати громадянам України.
Розмір прожиткового мінімуму, встановлений на сьогодні Урядом в розмірі 1700 грн є в 2 рази меншим ніж його фактичний розмір, необхідний для підтримки мінімального рівня життя. Причому, для осіб, які втратили працездатність, він ще менший – 1373 грн.
За розрахунками Міністерства соціальної політики України, фактичний розмір прожиткового мінімуму у цінах квітня 2018 року в розрахунку на місяць на одну особу становив:
– з урахуванням суми податку на доходи фізичних осіб і військового збору – 3764 грн;
– для осіб, які втратили працездатність, – 2772 грн.