Все проти людей: Кабмін змінив формулу ціни на газ

Уряд змінив положення про спеціальні зобов'язання для «Нафтогазу», яке обмежує вартість продажу газу населенню.

Згідно з постановою  №17 від 24 січня, НАК продавати газ побутовим споживачам за середньоарифметичною ціною газу на нідерландському хабі TTF.
«Публічний аудит» розповідає, якою може бути вартість газу для населення та чому це рішення Уряду йде чітко врозріз із інтересами українців.
Насправді Кабмін не обмежив ціну на газ для населення, а, навпаки, зняв таке обмеження, як цього вимагав МВФ. Тепер вартість газу для населення повністю відповідає «ринковій у Нідерландах», а формулу справедливо можна назвати «Роттердам + ЗЕ».
Попередня влада пообіцяла МВФ, що в 2020 році вартість блакитного палива для населення в Україні повністю відповідатиме цінам на світових біржах, незважаючи на достатність власного газу і змогу продавати його людям дешевше, ніж на світових біржах.
При Порошенку та Гройсмані це зобов’язання вписали в Меморандум із МФВ «Про економічну і фінансову політику» від 05.12.2018 року, пункт 8 розділу С «Політика в енергетичному секторі»: починаючи з 1 січня 2020 року НАК «Нафтогаз» продаватиме газ для побутових споживачів та компаній-виробників теплової енергії за переважальними ринковими цінами, а постачання за спеціальними обов’язками (PSO) скасують до 1 травня 2020 року.
Команда Зеленського, прийшовши до влади, обіцяла переглянути ці вимоги в бік пом’якшення, але нічого не зробила, тож зобов’язання залишилися тими ж.
Наразі Уряд Гончарука, якого так захищав від звільнення МВФ, виконав першу частину цих зобов’язань, а саме: перевів населення на ціни нідерландського газового хабу (ТТF), знявши всі обмеження по ціні.
Далі з 1 травня 2020 року Постанова Уряду від 19.10.2018 № 867 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» (до якої Гончарук вніс зміни Постановою  №17) втрачає чинність і таке поняття, як «покладення спеціальних обов’язків – ПСО» повністю зникає, тож влада більше не матиме впливу на ціноутворення на газ в Україні. Це буде виконанням другої частини зобов’язань перед МВФ.
Причому, Уряд Гончарука здійснив ці антисоціальні заходи за дуже сприятливих умов: ніхто з громадян на сьогодні цього не відчув і нічого не підозрює, бо вартість блакитного палива на світових ринках перебуває на умовному дні.
Якби Гройсман це зробив у 2018 році, ціни на газ для населення підскочили б до 14 тис. грн / тис. м3 (із урахуванням ПДВ та доставки), оскільки в 4 кварталі 2018 року біржові ціни досягали 12 тис. грн і більше.
При вартості газу на хабі в 12 тис. грн Гройсман обмежував її постановою Уряду до 8500 грн, а без обмежень у платіжках було б саме 14 тис. грн.
Наразі ціни на газ на світових ринках значно нижчі, ніж позаторік. У грудні 2019–лютому 2020 року біржова ціна становила 5300–5700 грн за тис. м3 і тому зняття законодавчих обмежень за ціною (ПСО) відбувається безболісно, але це лише тепер.
Якщо в IV кварталі 2020 року біржові ціни на газ зміняться, і газ на біржі в Нідерландах коштуватиме 12 тис. грн, як рік тому, жодних обмежень у 7 тис. чи 8 тис. грн Уряд встановити вже не зможе і в платіжках буде 14 тис. грн. Якщо раптом розпочнеться криза на ринку і котирування в Нідерландах досягатимуть 20 тис. грн, українцям доведеться відповідно спачувати 22 тис. грн / тисячу кубів і більше.
ПСО – це страховка для населення від високих ринкових цін на газ, а сьогодні Уряд її в людей забрав.