Введено граничні ціни на електроенергію

Кабінет Міністрів ввів граничні ціни на електроенергію, щоб уникнути можливого зростання тарифів у зв'язку з запуском нового ринку електроенергії з 1 липня. Таке рішення було прийнято на засіданні Уряду, повідомляє «Економічна правда».
 «У процесі впровадження (нового ринку електроенергії, – ред.) ми повинні позбутися декількох речей. Перше – ліквідувати Роттердам із плюсами і мінусами. Друге – не допустити зростання цін на електроенергію для населення і – увага! – для промисловості, щоб українська промисловість була конкурентною», – сказав прем’єр-міністр Володимир Гройсман.
Згідно з ЗУ «Про ринок електричної енергії» з 01.07.2019 починає діяти новий ринок електричної енергії на конкурентних засадах. За прогнозом Кабміну, його впровадження збільшить кінцевий тариф для побутових споживачів на 133 %.
Для того щоб тимчасово захистити населення від такого різкого здорожчання електричної енергії, Уряд вирішив покласти спеціальні обов’язки (ПСО) на учасників ринку:
 • на постачальників універсальних послуг – шляхом зобов’язання купувати електричну енергію на електронних аукціонах в обсягах не більше 80 % від обсягів, необхідних побутовим споживачам;
 • на виробників електричної енергії – зобов’язання здійснювати продаж електричної енергії постачальникам універсальних послуг на електронних аукціонах визначеного обсягу електричної енергії, необхідної побутовим споживачам.
 • на оператора системи передач – обов’язки здійснювати компенсацію постачальникам універсальних послуг у разі необхідності покриття дефіциту від купівлі/продажу електричної енергії побутовим споживачам.
На сьогодні тариф на електроенергію для населення становить:
 • 0,90 грн при обсязі до 100 кВт;
 • 1,68 грн при обсязі понад 100 кВт.
Середня ціна для населення – 1,0653 грн/кВт.
Середня вартість продажу електроенергії на «Енергоринок» станом на травень 2019 – 1,19 грн за кВт; покупки електроенергії з «Енергоринку» – 1,32 грн за кВт.
Ціни, за якими генеруючі підприємства продають електроенергію на «Енергоринок» станом на травень 2019 року (за 1 кВт):
 1. Атомні електростанції – 0,58 грн.
 2. Теплові електростанції – 1,97 грн.
 3. Гідроелектростанції – 0,69 грн.
 4. Теплоцентралі – 1,82 грн.
 5. Гідроелектростанції (малі) – 3,80 грн.
 6. Вітряні електростанції – 3,25 грн.
 7. Сонячна енергія – 5,58 грн.
 8. Біомаса – 3,78 грн.
 9. Інші – 1,82 грн.
Тобто, ціни на електричну енергію в більшості генеруючих підприємств значно вищі, ніж тариф для населення. І якби не ПСО, введення ринку спричинило б зростання тарифів для населення на 133 %, що негативно вплинуло б на бюджет кожного українця та призвело б до ще більшого зростання боргів.
Введення нового ринку дозволить АЕС та ГЕС продавати електроенергію на аукціоні не по 0,58 грн та 0,69 грн, а за ринковою вартістю, що в декілька разів збільшить їхні прибутки, а оскільки вказані генеруючі підприємства перебувають у державній власності, частина цього прибутку відраховуватиметься у вигляді дивідендів у бюджет та за рахунок цього фінансового ресурсу Уряд зможе компенсувати ПСО по населенню.

«Тарифи для населення поки залишатимуться на поточному рівні, але ПСО діятиме не вічно, а лише до 31 грудня 2020 року», – нагадує фахівець  «Публічного аудиту» Тарас Галайда.

За його словами, це не означає, що тарифи для населення будуть незмінними до кінця 2020 року. Швидше за все, гранична ціна для населення збільшуватиметься поступово і до кінця 2020 року буде доведена до ринкової, після чого ПСО скасують. Аналогічний алгоритм діє сьогодні по газу: його ціна поступово доводиться до ринкової, після чого знімаються обмеження.
Разом із тим, жодних лімітів стосовно тарифу для промислових споживачів немає – тому «Публічний аудит» прогнозує, що ціни для цієї категорії підвищуватимуться.