Як неефективна робота фіскальних органів пов’язана з посиленням інфляції та девальвацією гривні?

ДФС зазначає, що за час реалізації експериментального проекту в боротьбі з контрабандою з 21 червня по 30 липня до держбюджету вдалося залучити додаткові 3 млрд, отриманими від контрабанди. Всього до казни за вказаний період перераховано майже 37,5 млрд грн митних платежів.
Аналіз «Публічного аудиту»
За даними Казначейства, за І півріччя 2018 року митні підрозділи ДФС зібрали 150,06 млрд грн, що на 5 млрд грн менше планових показників, затверджених Мінфіном. Сальдо державного бюджету за вказаний період не виконане на 3 %, або 14,1 млрд грн (загальний фонд – 14,8 млрд грн), що тягне збільшення бюджетного дефіциту.
Збори митних органів за І півріччя поточного року збільшилися на 8,7 % до аналогічного періоду 2017-го. Тим часом, за даними НБУ, імпорт товарів за 6 місяців 2018 року показав зростання на 14 % (ревальвація – 0,2 %) до аналогічного періоду 2017 року. Тому робота митних органів на сьогодні не є ефективною, незважаючи на заяви про боротьбу з контрабандою.
Найбільш популярні схеми контрабанди:
– оформлення вантажних автомобілів як порожніх, хоча насправді вони заповнені дорогим товаром;
– перетин кордону великою групою осіб, яка частинами переносить партію товару як ручну поклажу;
– підміна документів на товар задля здешевлення реальної вартості;
– використання офшорних компаній, коли через симуляцію порушень і подальше рішення суду нібито повертають товар, хоча насправді імпортують його;
– ввезення низькоякісного палива під виглядом «Євро-4».
Війна за контроль митниці напередодні виборів тільки розгорається. Рішення КМУ допустити до боротьби з контрабандою на митниці національну поліцію призвело до протидії з боку СБУ, яка раніше контролювала цей напрям.

«В умовах боротьби між силовими відомствами ще більш слабшає контроль за справжніми злочинцями, розширюються можливості сірого і чорного імпорту, контрабандистів, які застосовують різні схеми ухилення від сплати митних зборів, набувають переваги перед легальними підприємцями», – вказує провідний аналітик «Публічного аудиту» Дмитро Ляшок.

За його словами, неефективна робота фіскальних органів може призвести до того, що фінансування бюджетних витрат відбуватиметься за рахунок емісії. В умовах збільшення грошової маси (при скороченні виробництва) необхідно очікувати додаткові інфляційні і девальваційні ризики, які деструктивно вплинуть на економіку.