Як торгові війни між США і Китаєм можуть позначитися на Україні

Президент США Дональд Трамп готовий ввести мита на додатковий обсяг імпорту китайських товарів на суму $ 267 млрд на рік, повідомляє Bloomberg.
При цьому він зазначив, що американська влада завершує підготовку до введення раніше оголошених мит на китайські товари вартістю в $ 200 млрд.
Раніше США вже обклали зборами ввезену з Китаю продукцію на $ 50 млрд у рік. Таким чином, американські мита можуть перевищити півтрильйона доларів.
«Публічний аудит» розбирався в можливих наслідках торгових війн двох наддержав для них самих та світової економіки в цілому.
Так, Трамп заявив, що додаткові мита на суму $ 267 млрд можуть вступити в силу в найкоротші терміни, чим посилив попередні  загрози і дав сигнал, що процес ескалації торгових спорів триватиме, якщо Пекін відповість дзеркальними санкціями. Тому переговори Вашингтона з Пекіном не дали ніяких видимих ознак прогресу.
Якщо Америка піде на третій раунд торговельних мит, який покриває додаткові $ 267 млрд імпорту китайської продукції, загальний обсяг товарів, що підлягають торговим митам, становитиме $ 517 млрд (20 % всього китайського експорту).
Нагадаємо, під час першого раунду Трамп розпорядився обкласти 25-відсотковим митом китайські товари на суму $ 50 млрд. Перший етап мит на 818 найменувань товарів Піднебесної загальною вартістю $ 34 млрд вступив у силу 06.07.2018; другий, на суму $ 16 млрд, – 23.08.2018.
Другий раунд передбачає завершення Штатами планів із введення мит на суму $ 200 млрд китайських товарів (споживчі товари). Днями має бути ухвалене остаточне рішення.
США будують свою позицію на тому, що Китай опинився у гіршому становищі в цій ситуації, оскільки він зазначає значно серйозніших втрат, оскільки Америка імпортує набагато більше з КНР, а не на навпаки, і це дає їй перевагу в торговому спорі. Однак реальна проблема полягає не в тому, хто більше втратить, а в тому, як довго кожна сторона може зазнавати фінансових втрат. Адже в першу чергу така торгова війна двох найсильніших економік несе величезні ризики для інвесторів.
Крім того, в КНР може розпочатися хвиля банкрутств торговельних компаній, які дуже закредитовані, що несе колосальну загрозу фінансовій системі країни (фондові ринки Азії вже впали до дворічного мінімуму). Найбільша проблема може бути викликана непрямим впливом посилення умов кредитування й ділової впевненості, зменшенням обсягу інвестицій при підриві фінансових ринків.
За даними МВФ, заборгованість китайських корпорацій, урядів і домашніх господарств за останнє десятиліття збільшилася приблизно на $ 23 трлн, а співвідношення боргу до ВВП зросла до більш ніж 250 %  – це набагато вище рівня, на якому зазвичай відбуваються фінансові кризи.
Безумовно, частина боргу Китаю використовувалася для розширення промислової бази й інфраструктури. Однак величезні кошти також були спрямовані на підтримку збиткових державних підприємств.
Разом з тим, Китай володіє диверсифікованим інструментом – великими обсягами внутрішніх заощаджень і величезними валютними резервами (понад $ 3 трлн), які в критичній ситуації можна використати, аби запобігти фінансовій паніці.
Фактично КНР, розуміючи наслідки торгової війни, вже пішов на пом’якшення грошово-кредитної політики, внаслідок чого в короткостроковій перспективі вдасться підтримати внутрішню економіку, а в довгостроковій – пропрацювати дефолтні ризики, якщо не вирішаться проблеми з ринками збуту. ЦБ Китаю звільняє понад $ 100 млрд для комерційних банків, щоб збільшити кредитування та реструктуризувати заборгованість китайських компаній.
Крім того, для мінімізації впливу торгових дій США влада КНР йде на девальвацію єни, збільшуючи конкурентоспроможність експортерів. Втім, ефективність цих процесів слід ставити під сумнів, оскільки збут продукції обмежений в умовах, коли більшість провідних країн вибудовують політику протекціонізму, зважаючи на активізацію торгових війн.
Стійке зростання процентних ставок в Америці стимулює додатковий шок для економіки Китаю. У міру того, як одні ставки перевищують другі, капітал витікатиме з Піднебесної (така ж тенденція в цьому році буде на інших ринках, що розвиваються), прогнозують незалежні аудитори.
Китай може ускладнити роботу транснаціональним корпораціям США, посиливши заходи проти них або спонукаючи китайських споживачів уникати американських продуктів.
Крім того, китайські корпорації мають вплив на американський фондовий ринок – у разі чого  різке зниження неминуче викличе економічні загрози, що в умовах майбутніх проміжних виборів Конгрес несе небезпеку для Адміністрації Трампа. У той же час китайська влада має можливість контролювати китайський фондовий ринок, а лідерам не потрібно турбуватися про вибори.

У цілому, за оцінкою «Публічного аудиту», ступінь економічного збитку в торговельній війні залежатиме від того, як далеко обидві сторони підуть далі. Якщо США і Китай не допустять другого і третього раунду тарифів, погодяться на переговори, вплив на їхні економіки буде незначним. Якщо країни домовитися не зможуть, торгова війна призведе до світової рецесії, яка відразу ж загострить всі міжнародні конфлікти – найбільше постраждають країни з економіками, що розвиваються, до яких належить і Україна.