Як запуск ринку електроенергії позначиться на тарифах

Заступник голови Національного банку Дмитро Сологуб спрогнозував можливе збільшення цін на електроенергію на 25 %. «Публічний аудит» оцінив такі перспективи та спрогнозував, яких змін слід очікувати з введенням ринку електроенергії.
Згідно з ЗУ «Про ринок електричної енергії» з 01.07.2019 починає діяти новий ринок електричної енергії на конкурентних засадах. За прогнозом Кабміну, впровадження вказаного ринку збільшить кінцевий тариф для побутових споживачів на 133 %. Для того щоб тимчасово захистити населення від такого різкого здороження електричної енергії, Уряд вирішив покласти спеціальні обов’язки (ПСО) на учасників: виробників, постачальників та оператора системи передач електричної енергії.
За оцінками НКРЕКП, реалізація ухваленого Урядом механізму покладання спеціальних обов’язків із забезпечення незмінної ціни електроенергії для населення обійдеться в 37 млрд грн у рік (за рахунок промисловості, бюджетників, комунальних промислових підприємств).
Ціни на електричну енергію в більшості генеруючих підприємств (крім АЕС і ГЕС) значно вищі, ніж тариф для населення. І, якби не ПСО, введення ринку спричинило б зростання тарифів для населення більш ніж удвічі.
Введення нового ринку дозволить АЕС та ГЕС продавати електроенергію на аукціоні не по 0,58 грн та 0,69 грн, а за ринковою вартістю, що в декілька разів збільшить їх прибутки, а оскільки вказані генеруючі підприємства перебувають у державній власності, частина цього прибутку відраховуватиметься у вигляді дивідендів у бюджет та за рахунок цього фінансового ресурсу Уряд зможе компенсувати ПСО по населенню.
Тарифи для нього поки залишатимуться на поточному рівні, але ПСО діятиме не вічно – лише до 31.12.2020 року. Це не означає, що тарифи для людей будуть незмінними до кінця 2020 року – швидше за все, гранична ціна збільшуватиметься поступово і до кінця наступного року буде доведена до ринкової, після чого ПСО скасують. Аналогічний алгоритм діє на сьогодні по газу: його ціна поступово доводиться до ринкової, після чого знімаються обмеження.
Разом із тим, жодних обмежень за тарифом для промислових споживачів немає, тому всі додаткові витрати будуть покладені на них – тарифи для цієї категорії споживачів зростатимуть, підтягуючи за собою ціни на соціальні товари та послуги, прознозують у «Публічному аудиті».
Отже, тариф на електроенергію для населення наразі все ще повністю регульований, а тому непідвладний жодним прогнозам (у т. ч., і НБУ) і змінити його можливо лише відповідним рішенням НКРЕКП та Кабміну. Тарифи для промисловості можуть збільшитися на 25 % і більше.