Єврокомісія виділить Україні 500 млн євро допомоги

Президент Петро Порошенко повідомив, що Європейська комісія прийняла позитивне рішення про виділення Україні першого траншу Четвертої програми макрофінансової допомоги ЄС обсягом 500 млн євро. Про це повідомляється на офіційній сторінці президента в Facebook.

14 вересня Україна і ЄС підписали кредитну угоду і меморандум про надання 4-ї програми макрофінансової допомоги на 1 млрд євро. ВРУ ратифікувала меморандум 8 листопада 2018 року.
«Публічний аудит» розібрався, наскільки ця сума дозволить покрити бюджетний дефіцит.
Європейський Союз надасть макрофінансову допомогу Україні у вигляді позики за ставкою, яка буде відома, коли Єврокомісія вийде на зовнішній ринок запозичень, але вона не перевищить 2 % річних.
Допомога призначена для скорочення дефіциту торговельного балансу й фінансової уразливості, її використання має контролюватися Єврокомісією.
За даними Казначейства, невиконання дохідної частини бюджету за 10 місяців становило 21,6 млрд грн, що зумовлено невідповідністю планових прогнозів Мінфіну реальній макроекономічній ситуації. Тим часом, бюджетний дефіцит, граничний розмір якого передбачений на рівні 86,6 млрд грн, профінансовано всього на 7 %. Тому влада має гостру потребу в додаткових коштах – для максимального фінансування бюджетних витрат перед запуском передвиборної кампанії.
Проте, зважаючи на те, що реальний не профінансований дефіцит на сьогодні становить орієнтовно 144 млрд грн (4,4 % ВВП), отримані кошти від ЄС – це всього 10% від необхідної суми.
Крім того, слід враховувати, що ЄК сформувала умови, необхідні для отримання кредиту: реалізація податкової та митної політики, боротьба з корупцією, запуск малої приватизації, проведення реформ в сферах енергетики, охорони здоров’я та соціального захисту.
Якщо умови не виконуватимуться, Комісія тимчасово призупинить або скасує виділення макрофінансової допомоги: зокрема, торік наша країна не отримала третій транш у сумі 600 млн євро в рамках попередньої кредитної програми ЄС через те, що влада зволікала з введенням автоматичної перевірки електронних декларацій.
З огляду на макроекономічну нестабільність іноземні інституційні інвестори готові бути присутніми на українському ринку позикового капіталу тільки за умови високих процентних ставок із цінних паперів, що істотно збільшує обслуговування держборгу й негативно впливає на дефолтні ризики в майбутньому. У результаті Україну кредитують тільки  МВФ і ЄС. Тим часом, доля співпраці з Фондом сьогодні залишається невизначеною.