За 3,5 роки заборгованість за виплатами заробних плат збільшилася на 228 %

На Волині шахтарі шахти Бужанська другу добу сидять під землею на знак протесту протесту проти заборгованості з зарплати. Так, працівникам шахти не виплатили в повному обсязі зарплату ще за серпень, вони отримали всього лише 10 % заплатили за вересень, і ні копійки – за жовтень. Подібна ситуація й на інших волинських шахтах  –   №1 Нововолинська та №9 Нововолинська,  –  стверджує голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець.

«Публічний аудит» вирішив з’ясувати, наскільки критична заборгованість за виплатами зп у цілому по країні.

Так, станом на 1 січня 2014 року така заборгованість (з урахуванням Криму і Донбасу) становила 0,753 млрд грн. Всього за рік вона збільшився майже вдвічі, до 1,32 млрд грн, причому, це без Криму і частини Донбасу. Відтоді й до сьогодні борг зріс ще майже вдвічі – станом на 1 жовтня цього року він досяг 2,5 млрд грн.

Тобто, в цілому за 3,5 роки правління влада примножила борг із виплати зарплат у 3,3 рази (на 228%) –  з 0,753 млрд грн до 2,47 млрд грн.

Стосовно фінансової діяльності шахт, то, як коментує провідний аналітик «Публічного аудиту» Тарас Галайда, підвищення тарифів на електроенергію за останні 3 роки в 3,5 рази (в тому числі завдяки формулі «Роттердам +») мало б забезпечити фінансовим ресурсом вітчизняні шахти і, відповідно, фахівців, які на них працюють. Проте натомість  усю «маржу» забрали монополісти.

«Завдяки цій схемі ТЕС, маючи в тарифі покриття ціни вугілля на рівні 2 200 грн за тонну, купували вугілля в українських шахтарів по 1 330 грн за тонну, тим самим зібравши з населення додатково понад 10 млрд грн. Однак ще доведеться розібратися, куди були спрямовані ці гроші», – резюмує він.

А ось голова Волинської облдержадміністрації Володимир Гунчик переконаний, що  шахтарям не варто нарікати на затримку заробітної плати, а необхідно думати про збільшення видобутку вугілля.