За чотири роки «комунальні» борги збільшилися на 60 млрд грн

«Київенерго» заборгувало «Нафтогазу» 4,7 млрд гривень. Про це розповів директор дочірньої компанії «Київенерго» – Київської енергопостачальної компанії – Андрій Таляр.
Аналіз від «Публічного аудиту»
Багатомільярдні борги теплогенеруючих компаній перед НАК «Нафтогаз України» є прямим наслідком тарифної політики влади. Так, «Київенерго», не отримавши оплату за тепло, гарячу воду й електроенергію від населення і держави у вигляді платежів за субсидії, не може розрахуватися з НАКом за спожитий на виробництво цих послуг газ.
Тарифи на газ, електроенергію, тепло, гарячу та холодну воду в Україні регулюються державою. Жодного ринку вказаних послуг, як і ринкового ціноутворення, в нашій країні не існує – ціни для населення залежать від рішень Уряду, профільних міністерств і державних комісій.
За останні чотири роки в результаті необґрунтованого та незбалансованого державного регулювання цін і тарифів на ЖКП їх вартість для населення збільшилася на:
  • газ – 772%;
  • електроенергія – 220–367%;
  • опалення – 225%;
  • гаряча вода – 200%;
  • холодна вода – 100–150%;
  • утримання будинку та прибудинкової території – 150–200%.
Згідно з вимогами ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» (як у попередній, так і в новій редакції), державне регулювання цін і тарифів здійснюється відповідно до досягнутого рівня соціально-економічного розвитку держави, в т. ч. враховуючи фактичний рівень доходів громадян.
«Ця норма ось уже який рік поспіль грубо ігнорується Урядом та іншими державними органами, що регулюють тарифи», – пояснює аналітик «Публічного аудиту» Тарас Галайда.
Наприкінці 2013 року, при середній пенсії в $ 185, газ коштував 0,80 грн за куб. У 2017 році, при середній пенсії у $ 80, вартість газу була на рівні 6,96 грн за куб. Іншими словами, у 2013 році на середню пенсію можна було придбати 1850 кубів газу, тоді як у 2017-му – всього 298 кубів. У цілому (на прикладі ціни на газ) купівельна спроможність середньої пенсії в Україні за чотири роки впала в 6,2 рази, що чітко вказує на ігнорування владою рівня доходів громадян при встановленні тарифів.
Наслідком порушення балансу між доходами громадян і рівнем тарифів на життєво необхідні послуги стало катастрофічне скорочення кількості домогосподарств, що мають можливість самостійно оплачували свої побутові потреби. На початок 2014 року 91 % українських сімей самостійно, без державної допомоги, оплачували платіжки, а загальний борг за ЖК-послуги становив 11 млрд грн. До кінця 2017 року чисельність сімей, здатних самостійно оплатити побутові потреби, скоротилася до 41 %, а загальний борг населення за «комуналку» сягнув 40,6 млрд грн. Крім того, держава заборгувала за використані субсидії понад 30 млрд грн.
Підприємства ТКЕ (в т. ч. і «Київенерго»), як і населення, стали заручниками необдуманої та незбалансованої тарифної політики влади.