За останні п’ять років Україна опустилася на 7 сходинок у світовому рейтингу виробників сталі

Україна опустилася з 13-го на 14-е місце в рейтингу світових виробників сталі, свідчить із даних Всесвітньої асоціації виробників сталі (Worldsteel).
Зокрема, за даними асоціації, Україна за підсумками роботи металургійних підприємств в травні 2018 року наростила виробництво сталі на 2,9 %, до 1,695 млн тонн, у порівнянні з аналогічним періодом 2017 року. Однак це не дозволило їй утримати позицію в рейтингу і країна опустилася з 13-го на 14-е місце в рейтингу 64 країн -основних світових виробників сталі.
Аналіз «Публічного аудиту»
Від початку цього року Україна щомісяця демонструє негативну тенденцію в рейтингу світових виробників сталі. Так, у січні країна посідала 11 місце в цьому рейтингу, у квітні – вже 13, і ось за підсумками травня маємо позицію номер 14. Безумовно, цей рейтинг не є постійним – він змінюється щомісяця залежно від виробництва сталі в тій чи іншій країні.
Однак, якщо розглянути статистику Worldsteel за 2013 рік, то, за підсумками року, Україна посіла 7-ме місце, виплавивши 30,4 млн тонн сталі, а в 2014 – 10-те з результатом виплавки в 27,2 млн тонн. Наприкінці 2017 року наша держава вже випала з ТОП–10 світового рейтингу виробників сталі, закріпивши за собою 12-те місце (було вироблено 22,7 млн тонн, що на 25 % менше в порівнянні з 2013 роком).
На негативну тенденцію падіння аналізованих обсягів, крім внутрішніх проблем, вплинули, звісно, і зовнішні ринки. Так, за даними Національного бюро статистики Китаю, металургійна промисловість країни другий місяць поспіль (квітень–травень) демонструє безпрецедентні результати роботи, поставивши рекорд виробництва в 2,62 млн тонн за добу, незважаючи на проведення в КНР кампанії зі зниження рівня забруднення навколишнього середовища. Нарощенню виробництва сприяла вдала кон’юнктура на внутрішньому ринку КНР, що дозволила збільшити прибутковість виробників сталі. Аналогічна ситуація – на ринках Індії (+ 8,5 % внутрішнього споживання сталевої продукції), що підштовхнуло збільшення виробництва сталі в квітні–травні на 6,1 %, при цьому експорт індійської сталі  обвалився майже на третину.
Основними експортними ринками української металопродукції в січні–травні 2018 р. були країни Європейського Союзу (34,8 %), Африки (15,8 %), інші держави Європи, включаючи Туреччину (13,1 %) та країни Близького Сходу (11,4 %). Введені Сполученими Штатами з 1 червня додаткові мита на імпортні сталь й алюміній з Китаю, Індії, ЄС, Канади та України, аналогічно введені цими ж країнами санкції відносно американських виробників, можуть викликати кризу перевиробництва і профіцит власної сталевої продукції на внутрішніх ринках. Це негативно зіграє для українських виробників, оскільки 83% виробленої продукції відправлялося на експорт. Внаслідок тільки захисних заходів ЄС і Туреччини, існує ризик недоотриманого прибутку українськими металлопрозводітелямі більше $ 5 млрд.