Заява та паспорт – все, що потрібно для зміни місця голосування

ЦВК повідомила, що спростила процедуру зміни місця голосування виборців на виборах. Так, тепер усім, хто бажає змінити місце голосування, потрібні тільки відповідна заява та паспорт, і це однозначний плюс. Разом із тим, переселенці, які не прописані в місцях свого теперішнього проживання, не зможуть проголосувати за мажоритарних кандидатів – цю прогалину народні обранці так і не усунули. 
Детальніше про те, як відбуватиметься зміна місця голосування та про можливі ризики – в аналітиці «Публічного аудиту».  
Питання щодо зміни місця голосування важливе насамперед для переселенців. Треба нагадати, що згідно з ч. 1. Ст. 8 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» під час виборів нардепів голосування громадян на тимчасово окупованій території не організовуються і не відбуваються.
Тому Закон дозволяє змінити місце голосування. Для цього виборцям потрібно звернутися до органів реєстру виборців і змінити свою адресу на одне голосування (на виборах народних депутатів потрібно знову пройти процедуру тимчасової зміни адреси голосування, навіть якщо її з нею вже стикалися на президентських), вказавши найбільш зручну ділянку.
Для переселенців спрощений порядок зміни адреси в ЦВК прийняли ще перед виборами Президента. Для участі в голосуванні після оголошення старту виборчої кампанії  і до 15 липня слід звернутися з заявою до органу ведення Реєстру виборців (розташовуються при виконкомах рай/міськрад або міськ/райадміністрацій) за місцем знаходження або в будь-який найближчий до лінії розмежування Реєстр із паспортом і написати на місці заяву про зміну місця голосування. Після її розгляду (а на сьогодні на це потрібно близько 10 хвилин) виборцю видається посвідчення про тимчасову зміну місця голосування, яке необхідно мати при собі в день голосування, адже тільки за умови його наявності вдасться проголосувати. Тобто, жодних додаткових документів (щодо постійного проживання на визначеній території, працевлаштування, навчання) непотрібно.
Вчора ЦВК вирішила спростити процедуру зміни місця голосування й іншим особам, а не тільки переселенцям. Так, Комісія внесла зміни до своєї Постанови від 13 вересня 2012 року № 893 «Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси». Зокрема, Порядок тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси тепер не передбачає подання документів (копій документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси. Виборцю достатньо звернутися з заявою та паспортом до Реєстру виборців (раніше треба було надати документи, що підтверджують потребу зміни адреси), йому буде видано посвідчення для голосування.
Проте, за оцінкою «Публічного аудиту», крім позитивного, в аналізованого рішення може бути й негативний аспект: є ризик, що зміну місця голосування використовуватимуть для фальсифікацій через так звану «карусель», коли виборець голосує декілька разів за допомогою документа про зміну місця голосування. І відстежувати подібні випадки практично неможливо, оскільки онлайн персональне голосування в день виборів жодним чином не позначається.

«Крім того, нардепи не вирішили ще одну ключові проблему голосування на виборах народних депутатів: переселенці не зможуть голосувати за кандидатів у мажоритарних округах», – коментує юрист «Публічного аудиту» Володимир Тарчинський.

Так, Постановою Верховного Суду від 25 липня 2018 року в справі № 161/16573/16-а суд відмовив позивачці-переселенці задовольнити її вимогу і зареєструвати її виборчу адресу за фактичним місцем проживання відповідно до довідки про взяття на облік як ВПО. Незважаючи на те, що справа стосувалася лише місцевих виборів і суд аналізував норми законодавства стосовно участі ВПО в місцевих виборах через призму приналежності переселенців до територіальної громади, ситуація з додержанням конституційних прав ВПО вкрай складна – навіть через суд вони не можуть захистити власні права.
Всі сподівалися, що законодавці до виборів шляхом внесення змін до законодавства врегулюють питання реалізації ВПО права голосу, але цього не відбулось. Переселенці та особи, які змінили місце голосування через різні причини, отримають на виборчих дільницях лише один бюлетень – для голосування в багатомандатному окрузі за списками партій.