Життя пенсіонера: або десь шукати 50 % від пенсії, або жити впроголодь

У 2019 пенсії виростуть на 20 %. Про це повідомив міністр соціальної політики Андрій Рева, передає прес-служба міністерства.
«У березні 2019 року буде проведено осучаснення пенсій за впровадженою пенсійною реформою формулою – сумою 50% зростання рівня інфляції та 50% зростання середніх зарплат за 2018 рік. Якщо інфляція цього року буде 12%, як прогнозується, то до розрахунку береться 6%. Фонд оплати праці зріс за вісім місяців на 25%, тобто до розрахунку береться 12,5%. У сумі це 18,5%. Це означає, що зростання пенсій відбудеться до 20% від тих розмірів пенсій, які є сьогодні», – пояснив Рева.
«Публічний аудит» пояснює, чому пенсіонери, на жаль, фактично не відчують такого підвищення.
Відповідно до проведеної Урядом «пенсійної реформи», розмір пенсій переглядається щорічно, при цьому для їх перерахунку береться не повний річний рівень інфляції, а лише половина від нього. Це ж стосується і показника зростання середньої зарплати, який враховується лише на 50 %. Такий підхід до перерахунку призводить до того, що рівень пенсій завжди відставатиме від показників зростання зарплат та інфляції, а отже, реальний рівень пенсії (її купівельна спроможність) з року в рік буде практично незмінним.

«Номінально пенсія нібито збільшується, але через значно швидші темпів зростання цін купити за неї більше товарів просто неможливо», – пояснює фахівець «Публічного аудиту» Тарас Галайда.

Уже сьогодні розмір середньої пенсії в Україні (2479,2 грн) відстає від фактичного розміру прожиткового мінімуму (3818 грн) в 1,5 рази.

«Для того щоб при поточних цінах на життя пенсіонер зміг прожити місяць, йому необхідно шукати додатково щонайменше 50% від пенсії, або жити впроголодь. І це при середній пенсії, а що говорити про тих людей, які отримують мінімальну?»,  – констатує Галайда.

Спеціаліст нагадує, що мінімальна пенсія на сьогодні становить 1435 грн, а це в 2,7 разів нижче фактичного прожиткового мінімуму (в цінах червня 2018 року), а отже, прожити за таку пенсію неможливо, і Уряд не може цього не розуміти.
Тому навіть, якщо в березні 2019 року середня пенсія збільшиться на 18,5 % (+ 458 грн), до 2937 грн, і при цьому курс гривні залишиться незмінним (що малоймовірно), вона становитиме всього $ 104, що в 1,8 рази нижче, ніж було на початок 2014 року ($ 191), а значить, українські пенсіонери і далі фактично недоотримуватимуть від держави свої чесно зароблені гроші.

«До березня 2019 року фактичний розмір прожиткового мінімуму, безумовно, зросте слідом за цінами, і його розмір (в цінах березня 2019 року) орієнтовно відповідатиме 4300 грн, при цьому середня оновлена пенсія становитиме всього лише 2937 грн», – підрахували в «Публічному аудиті».

Тож, незважаючи на підвищення пенсій на 18,5 % у 2019 році, відставання від фактичного прожиткового мінімуму в 1,5 разів нікуди не зникне – виходить, реальна купівельна спроможність українських пенсіонерів, навіть після перерахунку пенсій, залишиться на попередньому, незмінно низькому, рівні.