Дослідження соціально-економічних змін у Херсонській області за період 2014–2017 рр.

Протягом останніх чотирьох років в Україні тривають «реформи», які не оминули жодної галузі життя громадян і торкнулися кожної родини. Це період, за який можна повністю реформувати економічні, соціальні, правоохоронні та інші галузі в країні.

Тож, за допомогою офіційних статистичних даних проаналізуємо реальні результати реформ на прикладі Херсонської області. Адже політики регулярно звітують про економічні успіхи, зростання добробуту громадян, соціальний захист, боротьбу з корупцією та злочинністю, прозорість і відкритість влади. Проте чи насправді це так?

У цьому дослідженні наведено динаміку змін демографічної ситуації в області; показників зайнятості та безробіття; доходів місцевих жителів (здійснено порівняння середньої реальної заробітної плати, номінальної та реальної, і так само пенсій). Крім того, вивчено, як змінювалися ціни на всі соціально значущі товари. На фоні цього проілюстровано, наскільки стрімко підвищилися тарифи на житлово-комунальні послуги за останні чотири роки. Наприкінці також проаналізовано, яка криміногенна ситуація склалася на території області.

Документ підготовлено на основі інформації, офіційно оприлюдненої Державною службою статистики України; Головним управлінням статистики у Херсонській області; місцевою прокуратурою; НКРЕКП.

І. ДЕМОГРАФІЧНА СИТУАЦІЯ

ІІ. ЗАЙНЯТІСТЬ ТА БЕЗРОБІТТЯ

ІІІ. ДОХОДИ

ІV. ЦІНИ НА СОЦІАЛЬНО ЗНАЧУЩІ ТОВАРИ

М’ясо та м’ясні вироби

Хліб

Борошно, крупи, макаронні вироби, цукор

Олія та яйця

Молочні вироби

Овочі

Пальне

V. ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНІ ПОСЛУГИ

Тарифи

Борги за ЖКП

VI. КРИМІНОГЕННА СИТУАЦІЯ

ВИСНОВКИ

 1. За період 2014–2017 рр. населення Херсонської області зменшилося на 22 600 осіб. Негативна демографічна тенденція викликана в першу чергу критично низьким рівнем життя населення та суттєвим погіршенням криміногенної ситуації в області.

 2. Стрімке посилення рівня злочинності в області, крім наднизької динаміки щодо розкриття злочинів (48,5 %), зумовлене рекордним скорочення зайнятого населення за 2014–2017 рр. (на 38 000 осіб), суттєвим зростанням кількості безробітних (на 23,8 %) та зменшенням кількості штатних працівників підприємств, установ і організацій (на 23 200 працівників).

 3. Значне падіння рівня життя населення області, крім повального безробіття, пов’язане зі стрімким звуженням реальних доходів: заробітної плати – у 1,47 рази (з $ 308 до $ 209) та пенсії – у 2,2 рази (з $ 164 до $ 75) на фоні шаленого стрибка цін на соціально значущі товари (100–200 %) і тарифів на житловокомунальні послуги (200–600 %).

 4. За останні чотири роки кожен із працюючих мешканців Херсонської області втратив внаслідок знецінення заробітної плати в середньому по $ 7 070. Їхні загальні сягнули понад $ 3,1 млрд.

 5. За останні чотири роки кожен із пенсіонерів регіону втратив у результаті знецінення пенсії у середньому по $ 4 500. Їхні загальні втрати становлять понад $ 1,4 млрд.

 6. Зумовлений антисоціальною політикою дисбаланс між доходами та необхідними для існування людини витратами призвів до збільшення обсягів боргів населення області за житлово-комунальні послуги на 353 % – до 866,4 млн грн.

 7. Крім того, незбалансована тарифна політика призвела до рекордної заборгованості бюджету за субсидіями перед надавачами житлово-комунальних послуг (у 56,7 разів) – із 10,5 млн грн до 596,06 млн грн.

ПРОПОЗИЦІЇ

 1. Термінова повна та справедлива індексація доходів населення за період 2014–2017 років, за результатами якої середня заробітна плата по Херсонській області на травень 2018 р. має становити 8 032,64 грн, а середня пенсія – 4 277,12 грн на місяць.

 2. Невідкладне двократне зниження тарифів на житлово-комунальні послуги шляхом зменшення податкового навантаження в структурі вартості газу, впровадження прозорого механізму моніторингу сфери енергетики та комунальних послуг, спрямування українського газу на задоволення потреб населення та посилення відповідальності монополій за неякісні послуги.

 3. Негайне відновлення державного регулювання та контролю цін на соціально значущі товари й послуги.

 4. Відсторонення від займаних посад та притягнення до відповідальності (у т. ч. кримінальної) посадових осіб органів державної влади й місцевого самоврядування, дії або бездіяльність яких призвели до суттєвого погіршення рівня життя населення Херсонської області в 2014–2017 роках: посилення безробіття та злочинності, падіння рівня доходів громадян та скорочення чисельності зайнятих осіб, завищення розмірів тарифів на житлово-комунальні послуги й цін на соціально значущі товари.

ГО «Публічний аудит»