Дослідження соціально-економічних змін у Сумській області за період 2014–2017 рр.

Протягом останніх чотирьох років в Україні тривають «реформи», які не оминули жодної галузі життя громадян і торкнулися кожної родини. Це період, за який можна повністю реформувати економічні, соціальні, правоохоронні та інші галузі в країні.

Тож, за допомогою офіційних статистичних даних проаналізуємо реальні результати реформ на прикладі Сумської області. Адже політики регулярно звітують про економічні успіхи, зростання добробуту громадян, соціальний захист, боротьбу з корупцією та злочинністю, прозорість і відкритість влади. Проте чи насправді це так?

У цьому дослідженні наведено динаміку змін демографічної ситуації в області; показників зайнятості та безробіття; доходів місцевих жителів (здійснено порівняння середньої реальної заробітної плати, номінальної та реальної, і так само пенсій). Крім того, вивчено, як змінювалися ціни на всі соціально значущі товари. На фоні цього проілюстровано, наскільки стрімко підвищилися тарифи на житлово-комунальні послуги за останні чотири роки. Наприкінці також проаналізовано, яка криміногенна ситуація склалася на території області.

Документ підготовлено на основі інформації, офіційно оприлюдненої Державною службою статистики України; Головним управлінням статистики у Сумській області; місцевою прокуратурою; НКРЕКП.

І. ДЕМОГРАФІЧНА СИТУАЦІЯ

ІІ. ЗАЙНЯТІСТЬ ТА БЕЗРОБІТТЯ

ІІІ. ДОХОДИ

ІV. ЦІНИ НА СОЦІАЛЬНО ЗНАЧУЩІ ТОВАРИ

М’ясо та м’ясні вироби

Хліб

Борошно, крупи, макаронні вироби, цукор

Олія та яйця

Молочні вироби

Овочі

Пальне

V. ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНІ ПОСЛУГИ

Тарифи

Борги за ЖКП

ВИСНОВКИ

1. За період 2014–2017 рр. населення Сумської області зменшилося на 36 600 особи. Негативна демографічна тенденція викликана в першу чергу критично низьким рівнем життя населення у зв’язку зі стрімким стрибком цін на соціально значущі товари (100–300 %) і встановленням завищених тарифів на житлово-комунальні послуги (200–600 %).

2. На фоні зростання цін на соціально значущі товари та ЖКП відбулося стрімке падіння реальних доходів населення області: середньої заробітної плати – в 1,58 рази (з $ 338 до $ 213) та середньої пенсії – у 2,2 рази$ 168 до $ 77), що зумовлює рекордне скорочення зайнятого населення за 2014–2017 рр. на 34 500 осіб, збільшення кількості безробітних (на 12,1%) і скорочення кількості штатних працівників підприємств, установ та організацій області на 35 200 працівників (14,6 %).

3. За останні чотири роки кожен із працюючих мешканців Сумської області втратив внаслідок знецінення заробітної плати в середньому по $ 8 088. Їхні загальні втрати сягнули понад $ 3,8 млрд.

4. За останні чотири роки кожен із пенсіонерів Сумської області втратив у результаті знецінення пенсії в середньому по $ 4 668. Їхні загальні втрати – понад $ 1,6 млрд.

5. Зумовлений антисоціальною політикою дисбаланс між доходами та необхідними для існування людини витратами призвів до повальних боргів населення області за житлово-комунальні послуги – в 9,35 разів (від 64,7 до 605,7 млн грн станом на березень 2018 р.)

6. Крім того, незбалансована тарифна політика викликала рекордну заборгованість бюджету перед надавачами житлово-комунальних послуг за субсидіями (у 40 разів) – з 28,3 млн грн до 1 102,5 млн грн.

ПРОПОЗИЦІЇ

1. Термінове реалізація повної та справедливої індексації доходів населення за період 2014–2017 рр., після якої середня заробітна плата в Сумській області на травень 2018 р. має становити не менше ніж 8 815 грн, а середня пенсія – 4 381 грн на місяць.

2. Невідкладне двократне зниження тарифів на житлово-комунальні послуги шляхом зменшення податкового навантаження в структурі вартості газу, впровадження прозорого механізму моніторингу сфери енергетики та комунальних послуг, спрямування українського газу на задоволення потреб населення та посилення відповідальності монополій за неякісні послуги.

3. Негайне відновлення державного регулювання та контролю цін на соціально значущі товари й послуги.

4. Відсторонення від займаних посад та притягнення до відповідальності (у т. ч. кримінальної) посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, дії або бездіяльність яких призвели до суттєвого погіршення рівня життя населення Сумської області в 2014–2017 рр.: посилення безробіття та злочинності, падіння рівня доходів громадян та скорочення чисельності зайнятих осіб, завищення розмірів тарифів на житлово-комунальні послуги й цін на соціально значущі товари.

ГО «Публічний аудит»