Дослідження соціально-економічних змін у Запорізькій області за період 2014–2017 років

Протягом останніх чотирьох років в Україні тривають «реформи», які не оминули жодної галузі життя громадян і торкнулися кожної родини. Це термін, за який можна повністю реформувати економічні, соціальні, правоохоронні та інші галузі в країні.

Тому за допомогою офіційних статистичних даних «Публічний аудит» вирішив проаналізувати реальні результати реформ на прикладі Запорізької області. Адже політики регулярно звітують про економічні успіхи, зростання добробуту громадян, соціальний захист, боротьбу з корупцією та злочинністю, прозорість і відкритість влади. Проте чи насправді це так?

У цьому дослідженні наведено динаміку змін демографічної ситуації в області, показників зайнятості та безробіття, доходів місцевих жителів (здійснено порівняння середньої реальної заробітної плати, номінальної та реальної, і так само пенсій). Крім того, вивчено, як змінювалися ціни на всі соціально значущі товари. На фоні цього проілюстровано, наскільки стрімко підвищилися тарифи на житлово-комунальні послуги за останні три роки. Наприкінці також проаналізовано, яка криміногенна ситуація склалася на території регіону.

Документ підготовлено на основі інформації, офіційно оприлюдненої Державною службою статистики України; Головним управління статистики у Запорізькій області; обласною прокуратурою; НКРЕКП.

І. ДЕМОГРАФІЧНА СИТУАЦІЯ

ІІ. ЗАЙНЯТІСТЬ ТА БЕЗРОБІТТЯ

ІІІ. ДОХОДИ

ІV. ЦІНИ НА СОЦІАЛЬНО ЗНАЧУЩІ ТОВАРИ

М’ясо та м’ясні вироби

Хліб

Борошно, крупи, макаронні вироби, цукор

Олія та яйця

Молочні вироби

Овочі

Пальне

V. ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНІ ПОСЛУГИ

Тарифи

Борги за ЖКП

VI. КРИМІНОГЕННА СИТУАЦІЯ

ВИСНОВКИ

 1. За період 2014–2017 рр. населення Запорізької області зменшилося на 54 725 осіб. Негативна демографічна тенденція викликана в першу чергу критично низьким рівнем життя та суттєвим погіршенням криміногенної ситуації в області.

 2. Стрімке зростання злочинності в регіоні, крім наднизького рівня розкриття злочинів (11–20 %), зумовлює рекордне скорочення кількості зайнятого населення за 2014–2017 рр. (на 102 200 осіб), істотне зростання безробітних (на 49 %) та зменшення кількості штатних посад (на 13,8 %).

 3. Значне погіршення рівня життя населення області, крім «стрибка» безробіття, пов’язане з катастрофічним зменшенням реальних доходів: заробітної плати – в 1,75 рази $ 430 до $ 246) та пенсіїв 2 рази $ 187 до $ 93) на тлі шаленого здорожчання вартості соціально значущих товарів (100200 %) і тарифів на житлово-комунальні послуги (200600 %).

 4. За останні чотири роки кожен із працюючих мешканців Запорізької області втратив внаслідок знецінення заробітної плати в середньому по $ 10 900. Їхні загальні втрати становлять понад $ 7,85 млрд.

 5. За останні чотири роки кожен із пенсіонерів регіону втратив у зв’язку зі знеціненням пенсії в середньому по $ 4 930. Їхні загальні втрати сягають понад $ 2,95 млрд.

 6. Зумовлений антисоціальною політикою дисбаланс між доходами та необхідними для існування людини витратами призвів до повального зростання боргів населення області за житлово-комунальні послуги на 201 % – до 2,36 млрд грн.

 7. Крім того, незбалансована тарифна політика призвела до рекордної заборгованості бюджету за субсидіями (у 60 разів) перед надавачами житлово-комунальних послуг – з 16,7 млн грн до 997,0 млн грн.

___

 ПРОПОЗИЦІЇ

 1. Термінова реалізація повної та справедливої індексації доходів населення за період 2014–2017 рр., за результатами якої середня заробітна плата по Запорізькій області станом на травень 2017 року має становити 11 200 грн, а середня пенсія – 4 875 грн на місяць.

 2. Термінове двократне зниження тарифів на житлово-комунальні послуги шляхом зменшення податкового навантаження в структурі вартості газу, впровадження прозорого механізму моніторингу сфери енергетики та комунальних послуг, спрямування українського газу на задоволення потреб населення та посилення відповідальності монополій за неякісні послуги.

 3. Негайне відновлення державного регулювання та контролю цін на соціально значущі товари й послуги.

 4. Відсторонення від займаних посад та притягнення до відповідальності (у т. ч. кримінальної) посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, дії або бездіяльність яких призвели до суттєвого погіршення рівня життя населення Запорізької області у 2014–2017 роках: зростання безробіття та злочинності, падіння рівня доходів громадян та скорочення чисельності зайнятих осіб, підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги та цін на соціально значущі товари.

ГО «Публічний аудит»