Дослідження соціально-економічних змін у Харківській області за період 2014–2017 рр.

Протягом останніх чотирьох років в Україні тривають «реформи», які не оминули жодної галузі життя громадян і торкнулися кожної родини. Це період, за який можна повністю реформувати економічні, соціальні, правоохоронні та інші галузі в країні.

Тож, за допомогою офіційних статистичних даних проаналізуємо реальні результати реформ на прикладі Харківської області. Адже політики регулярно звітують про економічні успіхи, зростання добробуту громадян, соціальний захист, боротьбу з корупцією та злочинністю, прозорість і відкритість влади. Проте чи насправді це так?

У цьому дослідженні наведено динаміку змін демографічної ситуації в області; показників зайнятості та безробіття; доходів місцевих жителів (здійснено порівняння середньої реальної заробітної плати, номінальної та реальної, і так само пенсій). Крім того, вивчено, як змінювалися ціни на всі соціально значущі товари. На фоні цього проілюстровано, наскільки стрімко підвищилися тарифи на житлово-комунальні послуги за останні чотири роки. Наприкінці також проаналізовано, яка криміногенна ситуація склалася на території області.

Документ підготовлено на основі інформації, офіційно оприлюдненої Державною службою статистики України; Головним управлінням статистики у Харківській області; місцевою прокуратурою; НКРЕКП.

І. ДЕМОГРАФІЧНА СИТУАЦІЯ

ІІ. ЗАЙНЯТІСТЬ ТА БЕЗРОБІТТЯ

ІІІ. ДОХОДИ

ІV. ЦІНИ НА СОЦІАЛЬНО ЗНАЧУЩІ ТОВАРИ

М’ясо та м’ясні вироби

Хліб

Борошно, крупи, макаронні вироби, цукор

Молочні вироби

Олія та яйця

Овочі

Пальне

V. ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНІ ПОСЛУГИ

Тарифи

Борги за ЖКП

VI. КРИМІНОГЕННА СИТУАЦІЯ

ВИСНОВКИ

 1. За період 2014–2017 рр. населення Харківської області зменшилося на 46 455 осіб. Негативна демографічна тенденція зумовлена насамперед критично низьким рівнем життя населення та суттєвим погіршенням криміногенної ситуації в області.

 2. Стрімке збільшення кількості тяжких та особливо тяжких злочинів в області спричинене рекордним зменшенням зайнятого населення за 2014–2017 рр. на 35 700 осіб та економічно активного населення – на 43 100 осіб, кількості штатних працівників підприємств, установ і організацій Харківщини на 11,3 %70 900 осіб.

 3. Значне падіння рівня життя населення області, крім звуження економічної активності, пов’язане зі стрімким зменшенням реальних доходів: заробітної плати – в 1,8 рази (з $ 406,7 до $ 224) та пенсії – в 2 рази (з $ 180 до $ 88) на фоні шаленого стрибка цін на соціально значущі товари (100–200 %) і тарифів на житлово-комунальні послуги (200–600 %).

 4. За останні чотири роки кожен працюючий мешканець Харківського регіону втратив внаслідок знецінення заробітної плати в середньому $ 10 750. Їхні загальні сягають понад $ 13,45 млрд.

 5. За період 2014–2018 рр. кожен пенсіонер втратив у середньому по $ 4 740 через знецінення пенсії. Їхні загальні втрати становлять понад $ 4,1 млрд.

 6. Крім катастрофічного падіння доходів населення, у регіоні значно погіршилася ситуація зі своєчасною виплатою заробітної плати: борги за нею у період 2014–2017 рр. збільшилися на 162 % від 88,7 млн грн на початок 2014 р. до 232,4 млн станом на квітень 2018 р.

 7. Зумовлений антисоціальною політикою дисбаланс між доходами та необхідними для існування людини витратами призвів до колосальних боргів населення області за житлово-комунальні послуги ріст на 403 %, до 5 943 млн грнКрім того, незбалансована тарифна політика зумовила рекордну заборгованість бюджету перед надавачами житлово-комунальних послуг за субсидіями (в 40 разів) від 46,6 млн грн до 1 890,6 млн грн.

___

ПРОПОЗИЦІЇ

 1. Термінове здійснення повної та справедливої індексації доходів населення за період 2014–2017 рр., за результатами якої середня заробітна плата по Харківській області станом на травень 2018 р. має бути не менше 10 665 грн, а середня пенсія 4 716 грн на місяць.

 2. Невідкладне двократне зниження тарифів на житлово-комунальні послуги шляхом зменшення податкового навантаження в структурі вартості газу, впровадження прозорого механізму моніторингу сфери енергетики та комунальних послуг, спрямування українського газу на задоволення потреб населення та посилення відповідальності монополій за неякісні послуги.

 3. Негайне відновлення державного регулювання та контролю цін на соціально значущі товари й послуги.

 4. Відсторонення від займаних посад та притягнення до відповідальності (у т. ч. кримінальної) посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, дії або бездіяльність яких призвели до суттєвого погіршення рівня життя населення Харківської області у 2014–2017 рр.: посилення безробіття та злочинності, падіння рівня доходів громадян та скорочення чисельності зайнятих осіб, завищення розмірів тарифів на житлово-комунальні послуги й цін на соціально значущі товари.

ГО «Публічний аудит»