Державний нагляд у сфері теплопостачання (форма колективного звернення )

Тема підвищення тарифів на газо – та теплопостачання останнім часом заполонила як інформаційний простір, так і голови українців, які, затамувавши подих, очікують платіжок, розрахованих по-новому, а також уповають на обіцянки урядовців дати субсидії всім і кожному.

У власних публікаціях ГО «Публічний аудит» неодноразово вказувала на те, що це підвищення немає нічого спільного з економічною обґрунтованістю, а скоріше є засобом задоволення непомірних апетитів очільників  НАК «Нафтогаз України», наслідком яких є необхідність латання дірок у бюджеті цієї організації за рахунок беззахисних споживачів.

Поглянемо на ситуацію з іншого боку. У нас вимагають сплачувати ринкову ціну, натомість обіцяють покращити якість послуг.

Тобто, громадянин, маючи обґрунтовані нарікання на роботу постачальної компанії, повинен мати можливість звернутись до умовної установи за захистом власних прав.

Нагадаємо, що можливості відмовитись від послуг ми не маємо, оскільки фактично у 100% випадків підприємство-постачальник у регіоні є природним монополістом.

Стаття 14 Закону України «Про теплопостачання» передбачає: державний нагляд  у цій сфері здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізовує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання.

Предметом контролю є господарська діяльність, пов’язана з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії в частині технічної експлуатації теплових, тепловикористальних установок і мереж, енергетичного обладнання суб’єктів відносин у сфері теплопостачання, випробування та ремонту зазначених установок і мереж, режимів споживання теплової енергії, а також виконання робіт із проектування теплових, тепловикористальних установок і мереж.

Способом здійснення є проведення  цим органом відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування теплових, тепловикористальних  установок і мереж, енергетичного обладнання суб’єктів відносин у сфері  теплопостачання  в порядку.

Цей орган здійснює нагляд за тепловими, тепловикористальними установками та мережами щодо додержання вимог нормативно-правових актів, нормативних документів із  питань технічного стану теплових, тепловикористальних установок та мереж, їх експлуатації, проектування, будівництва,  підтвердження  готовності до роботи, користування енергією у сфері  теплопостачання. 

Такий орган має право: 

— вимагати усунення виявлених порушень вимог законодавства;

видавати суб’єктам відносин у сфері теплопостачання  обов’язкові для виконання  розпорядження  щодо  усунення  порушень  вимог нормативно-правових актів;

зупиняти експлуатацію теплових, тепловикористальних установок та  мереж через їх незадовільний технічний стан;

— приймати рішення  про  відбір зразків продукції для проведення експертизи;

застосовувати штрафні санкції до суб’єктів господарювання за порушення вимог законодавства у  сфері теплопостачання.

Здавалося б, існування такого органу для сьогоднішньої України є не те, що обґрунтованим, а навіть необхідним та обов’язковим. 

Ще б пак, але це за умови, якби Уряд дійсно хотів покращити життя населення, зменшити витрати, підвищити якість надання житлово-комунальних послуг. Якби Уряд ставив за мету розібратися з інсинуаціями теплопостачальних компаній, змусити їх надавати послуги не формально, а відповідно до умов договорів зі споживачами, вивести реальні нормативи витрат на виробництво теплової енергії.

Постановою Кабінету Міністрів України №442 від 10.09.14 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» передбачено створення Державної інспекції енергетичного нагляду України та покладено на неї функції з реалізації державної політики з нагляду (контролю) у сфері електроенергетики та теплопостачання.

Її діяльність спрямовує і координує Кабінет Міністрів України через Міністерство енергетики та вугільної промисловості.

Оскільки діяльність цього органу здійснюється не публічно, її результати невідомі, не відчуваються позитивні тенденції у якості надання послуг, громадська ініціатива «Тарифна мобілізація» рекомендує жителям будинків, які непоодиноко скаржаться та залишають коментарі про незадовільну якість послуг із теплопостачання, підписати колективне звернення до територіального підрозділу такої інспекції з вимогою про проведення перевірок суб’єктів природних монополій надавачів відповідних послуг.

dergenergonagl

Бланк колективного звернення (Держенергонагляд)